چگونه از پسر مورد علاقه ام خواستگاری کنم؟

دسته: ازدواج
بدون دیدگاه
سه شنبه - 29 تیر 1395

چگونه از پسر مورد علاقه ام خواستگاری کنم؟

 

“می‌دانم که رسم نیست دختر از پسر خواستگاری کند اما من می‌خواهم پسرتان را برای دخترم خواستگاری کنم! من پسرتان را دوست دارم و می‌دانم که دخترم را خوشبخت می‌کند. دخترم 20 سالش است و دانشجوی حسابداریه… می‌دونم چقدر پسرتو دوست داری اما من هم دخترم رو دوست دارم و نمی‌خواهم هر کسی دامادم بشه. خود مریم هم راضیه… اصلا کی بهتر از پسر شما… الان هم نمی‌خواهد جواب بدی… برو با پسرت صحبت کن شاید اون هم از مریم خوشش اومد…”

این جملات را رگباری گفت و رفت. با خودم گفتم: “مردم چقدر پررو شدند! برای دخترش شوهر پیدا نمی‌کنه اومده سراغ پسر من…”

اما وقتی امین از موضوع با خبر شد، چشمانش برقی زد. واقعا غافلگیرم کرد؛ فکر نمی‌کردم پسرم از این موضوع استقبال کند. حتی شوهرم هم بدش نیامد! وقتی به آنها گفتم:” مگر می‌شود دختر از پسر خواستگاری کند؟ یعنی شما به عنوان یک مرد از این موضوع بدتان نیامد؟ آیا خواستگاری دختر از پسر نشانه بی‌حیایی او نیست؟ آیا همین دختر که توانسته از پسری خواستگاری کند فردا دنبال پسر دیگری نمی‌رود؟…” واقعا نمی‌دانستم دیگر چه چیزهای دیگری بگویم اما پسرم در پاسخ همین چند جمله گفت: “مادر من، خانواده دختری که به من علاقه دارد همه رسم و رسومات و حتی آبروی خود را برای به دست آوردن من کنار گذاشته‌اند و من حس بدی ندارم. اتفاقا این نشانه علاقه است تا بی‌حیایی. آنها می‌دانند که ماجرای خواستگاری از پسرتان در فامیل و آشنا می‌پیچد و همین می‌تواند ضامن زندگی من و مریم باشد. من به عنوان مرد خیلی خوشحالم که آنها حرف دلشان را زدند و مانند خیلی از خانواده‌ها با برنامه‌ریزی و کارهای عجیب و غریب و به صورت غیرمستقیم دخترشان را تبلیغ نکردند.

 

در جامعه ما رسم بر این است است که پسرها به خواستگاری دختر بروند، همین عرفیات سبب شده که دخترها کمتر به فکر این باشند که از پسر مورد علاقه شان خواستگاری نمایند. از جهت دینی خواستگاری دختر از پسر اشکالی ندارد اما چون طبع آقایان بر این است که همواره خواهان باشند و طبع خانم بر این است که پذیرنده باشد بهتر آنست برای اینکه زندگی در آینده دچار برخی از مشکلات نشود خانم ها از طریق واسطه ها زمینه خواستگاری را مطرح نمایند. برخی از پسرها نیز از اینکه خانم اقدام به خواستگاری کند ناراحت می شوند و نسبت به طرف مقابل و این رفتار احساس خوبی ندارند، پس خوبست که از افراد بزرگتر و یا دوستان کمک گرفت تا زمینه آشنایی را فراهم نمایند.

از نظر روحی نیز جواب نه شنیدن برای خانم ها سخت تر خواهد بود علاوه بر اینکه در جامعه امروزی ما این امور چه بسا سبب تنزل شان خانم باشد. با توجه به اینکه سن ازدواج در حال بالا رفتن هست و زمینه فسادها نیز افزایش یافته و از همه مهمتر اینکه  غالب جوانان دارای تحصیلات هستندو درک بهتری می توانند داشته باشند و در جامعه نیز نیاز هست که امر ازدواج بیش از این رواج یابد، نباید با خواستگاری دختر از پسر با بودن شرایط مخالفت کرد، این در حالی است که مواردی نیز وجود دارد که از نظر اسلام چنین اموری مورد اشاره واقع شده است مثل خواستگاری شعیب از حضرت موسی برای دخترانش.

پسري را براي ازدواج دوست دارم. مي‌توانم به او بگويم؟

 

اين قانون طبيعت در مردهاست كه از دختري كه او را انتخاب نموده است، دوري مي‌كنند هرچند ممكن است براي گذراندن لحظات لذتبخش جسمي و رواني مدتي با او بمانند اما هرگز او براي زندگي آينده انتخاب نمي‌كنند. چرا؟ چون پسرها از انتخاب شدن متنفرند و دوست دارند انتخابگر باشند. پس با تلاش براي جذب او، از او دور شده‌ايد.
به هرحال اگر تمايل به ازدواج با ايشان را داريد (نه رفاقت) بدون اينكه احساسي و هيجاني با اين موضوع برخورد كنيد، وجود يا فقدان نشانه ‌هاي اوليه يك همسر مناسب را در او بسنجيد؛ پايبندي به دستورات ديني، خوش اخلاقي، تلاش و … . نشانه‌هايي كه در انتهاي مطلب تقديمتان خواهيم نمود، تنها نشان مي‌دهد اين احساس دوطرفه است يا يكطرفه به سوي ناكجاآباد اما هرگز نشانگر اين نيست كه آيا او لياقت شما را دارد يا خير، آيا او داراي معيارهاي همسر مناسب هست يا خير.

 

پس صرفا به آنها اكتفا نكنيد. علامت حقيقي عشق و تمايل او به شما تنها يك رفتار است؛ اگر شما دختر هستيد، او با برپايي مراسم رسمي خواستگاري، تمام تلاش خود را خواهد نمود تا ضمن جلب موافقت خانواده خود، والدين شما را براي رسيدن به شما راضي نمايد. اگر شما پسر هستيد، دختر مورد نظرتان با امتناع از رابطه قبل از ازدواج، ثابت خواهد كرد فردي عفيف است كه تمام توان عاطفي و جسمي خود را مختص همسر آينده خود خواهد ديد و با نظر موافقي كه به خواستگاري رسمي شما خواهد داد، علاقه خود را ثابت خواهد نمود.

چگونه از پسر مورد علاقه ام خواستگاری کنم؟

چرا باید دختران به خواستگاری پسران بروند؟

شاید از این حرف هم شگفت زده شوید اما خواستگاری دختر از پسر اتفاق جدیدی در ایران نیست و به نوعی از گذشته‌ها مرسوم بوده! در قدیم پدر و مادرها با هم می‌نشستند و برای پسر و دختر‌های خود مورد ازدواج انتخاب می‌کردند. آشنایان دختر و پسرهایی را که می‌شناختند به هم معرفی می‌کردند و معمولا ازدواج‌های با دوام تری نسبت به حالا داشتند که دوام ازدواج‌ها خیلی کمتر از قبل است، به همین دلیل من طرح خواستگاری دختران از پسران را مطرح کردم زیرا این موضوع قبلا هم در فرهنگ ما ایرانی‌ها بوده است و من حرف تازه‌ای نزده‌ام. اغلب علمای بزرگ خودشان دخترشان را به عقد بهترین شاگردشان در آورده‌اند و پیشنهاد دهنده خودشان بوده‌اند. مثل میرداماد، شیخ بهایی. همين‌طور تجار بزرگ که وقتی می‌دیدند شاگردشان دست پاک و چشم پاک است به پیشنهاد خودشان شاگرد را به دامادی می‌گرفتند.

 

چگونه مرد مناسب را تشخیص بدهیم؟

دختر خانم‌ها نباید این مسئله و بحث را به شوخی بگیرند و اگر از ظاهر هر پسری خوش‌شان آمد به او پیشنهاد ازدواج بدهند، زیرا آمار نشان داده است 79 درصد ازدواج‌هایی که بر اساس معیار‌های ظاهری بوده در کمتر از 3 سال به طلاق انجامیده است . اما اگر بر اساس معیار‌های درست و منطقی انتخاب صورت گیرد بهتر است مدتی او را زیر نظر گرفت تا بیشتر با او آشنا شد. خانم‌ها استاد تشخیص مرد خوب و بد هستند. اینطور هم نیست که هر کسی را در خیابان دیدند بدون شناخت از او خواستگاری کنند، باید یک شناخت اولیه وجود داشته باشد مثل شخصی که در محل کار می‌شناسیم يا در مهمانی‌های خانوادگی يا در دانشگاه. به هر حال باید 2 نفر یک جایی همدیگر را ببینند. پس در ابتدا دیدن، بعد ارزیابی و مشورت با بزرگ‌ترها و بعد اقدام کردن.

 

چه کنیم که از پسر موردنظر پاسخ منفی نشنویم؟

اگر دختر‌ها از این مسئله ناراحتند که ممکن است از طرف آن پسر جواب منفی بشنوند، باید کمی صبور باشند تا این فرهنگ جا بیفتد. همان‌طور که این مسئله الان برای پسرها جا افتاده است و شنیدن جواب منفی شاید خیلی هم برای‌شان سخت نباشد، این فرهنگ هم می‌تواند برای دختر خانم‌ها جا بیفتد. باید از خودمان شروع کنیم نباید منتظر باشیم تا دیگری این کار را انجام دهد و اگر خوب بود ما انجام دهیم، باید هر کدام برای ساخته شدن این فرهنگ تلاش کنیم. این مسئله کاملا جدی است؛ منظور ما این نیست که برای دوستی‌های کوتاه مدت و مسائل غیر جدی دختر پیشنهاد دهنده باشد، منظور ما بر سر اصل زندگی است. شاید در دید اول این ماجرا خیلی قشنگ نباشد و این توهم به وجود بیاید که حتما این دختر روی دست پدر و مادرش مانده است اما اگر این فرهنگ به طور درست و دقیق جا بیفتد، به مرور پسرها هم متوجه می‌شوند آن دختر خانم واقعا قصد زندگی دارد و طبق معیارها و ایده‌آل‌هایش آن شخص را انتخاب کرده است.

 

چه کنیم که خواستگار به سراغمان بیاید؟

 

  • شما برای پیدا کردن کسی که از جنس فکر و عقیده شما باشد باید

*   صبور باشی و با حضور بیشتر و آراسته تر در مجالس و محافل عمومی زنانه و مذهبی،

  • حضور مرتب و باوقار در محل کار، حضور در کلاس های ورزشی،

* حضور در جاهایی که بیشتر در دید باشی و

  •  اگر امکانش هست اعلام آمادگی برای ازدواج به فرد مورد اعتمادی که در زمینه همسریابی فعال است،

می توانی به حوزه انتخاب شدنت وسعت بدهی. البته اگر فرد خاصی مورد نظرت هست که فکر می کنی مورد مناسبی است می توانی از راه غیر مستقیم این را به او برسانی؛ مثلا به یکی از افراد نزدیک و مورد اعتمادش بگوئی که شما را به عنوان یک مورد برای ازدواج معرفی کند البته طوری که متوجه نشود شما به او گفتی.

(ایسنا-هدانا-انجمن گفتگوی دینی-مجله زندگی ایده آل-پرسمان دانشجویی)

این مطلب را نیز بخوانید:

چگونه از دختر مورد علاقه ام خواستگاری کنم؟


نوشته شده توسط:آی همسر - 82 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۰۸
برچسب ها: