چه کنیم که در خواب جنب نشویم؟

دسته: آموزش روابط زناشویی
بدون دیدگاه
جمعه - 8 بهمن 1395

چه کنیم که در خواب جنب نشویم؟

همانطور كه خود آگاه هستيد از لحاظ روان‏شناسى ژنتيك در تحول روانى انسان، دوره مهمى وجود دارد كه تغييراتي را در فرد ايجاد مي كند. لذا آنچه در خواب اتفاق مي افتد احتلام است و احتلام يا محتلم شدن براي جوانان امري طبيعي است و اگر فرد دچار بيماري نباشد، چنين اتفاقي در خواب برايش مي افتد. لذا احتلام يك عمل فيزيولوژيك طبيعي است كه پس از سن بلوغ رخ مي دهد. اگر اين مساله هر چهار روز يكبار براي شما پيش مي‏آيد مساله‏اي كاملا طبيعي است و جاي نگراني ندارداما اگر اين مساله هر روز و يا هر دو روز يكبار اتفاق بيفتد غير طبيعي است؛

 

ولي چنانچه گاهي چنين است باز طبيعي به نظر مي‏رسد زيرا تعداد دفعاتي هم كه فرد جنب مي شود بستگي به عوامل مختلفي دارد؛ از جمله وضعيت جسماني، مسائل ارثي، نوع تغذيه، نوع فعاليت ها، تحريكات محيطي و … دارد.با وجود اگر احساس مي كنيد كه اين اتفاق بيش از اندازه براي شما مي افتد، با رعايت كردن راهكارهاي زير مي توانيد تعداد دفعات آن را كم كنيد:

براي كنترل بايد توجه نماييد كه سه گروه عوامل در سيكل اين پديده مؤثرند:

1- عوامل سرشتي و ژنتيكي. 2- عوامل محيطي. 3- تغذيه كه با كنترل هر عامل اين پديده نيز كاهش پيدا مي نمايد.

1- عوامل سرشتي و ژنتيكي در اختيار شما نيست و به توانايي هاي به ارث رسيده كه ميزان نياز جنسي را رقم مي زند بستگي دارد يعني سيكل تكرار احتلام از ناحيه عامل ژني وابسته به ميزان نياز جنسي فرد است.
2- عوامل محيطي: منظور از عوامل محيطي آن دسته از ديدني ها، شنيدني ها و پديده هاي محيطي ديگر است كه نيازهاي جنسي فرد را برمي انگيزد. بسيار از اوقات ديدن صحنه هاي محرك موجب به اوج رسيدن توان جنسي و تخليه آن در خواب مي گردد. شايد شخصي كه با اين پديده هاي تحريك كننده برخورد مي كند مرتكب گناه نشود يعني نگاه طبيعي و عاري از آلودگي داشته باشد ولي آن پديده به صورت قهري اثر خود را بر سيستم زيستي گذارده و توان جنسي را افزايش مي دهد و آن را سريع غني ساخته و نيازمند تخليه مي نمايد.

 

بنابراين يك راه، تأثير عوامل محيطي تحريك كننده است و آدمي بر اين گروه عامل سلطه دارد و مي تواند مطابق هدف خود آنها را به كارگيرد هم مي تواند از اين عوامل بهره برداري كند و ميزان نياز جنسي را افزايش دهد و هم مي تواند با حذف پديده هاي محرك از محيط زندگي خود ميزان نياز جنسي و توان جنسي را كاهش داده و به تبع آن سيكل تخليه و احتلام را به عقب بياندازد. بر همين اساس توصيه ما آن است كه از تمام عوامل محيطي تحريك كننده پرهيز كنيد و چشم از محرك هاي چشمي، گوشي و محرك هاي شنيداري بسته داريد تا ميزان تأثير اين عامل را كاهش دهيد.
3- عامل سوم تغذيه است. اين عامل همانند عوامل محيطي عاملي ارادي است و تأثير قهري زيستي دارد و با مصرف غذاهاي پرانرژي و افزاينده توان جنسي، سيكل احتلام كوچك گشته و تكرار پذيري سريع و زده پيدا مي كند، لذا توصيه مي شود از غذاهايي كه به سطح توان جنسي تأثير مثبت دارد و آنها را افزايش مي دهد اجتناب كنيد. مانند: پياز، تخم مرغ، ادويه هاي بسيار تند، غذاهاي پرچرب و مصرف نوشيندني در وسط غذا و گوشت قرمز و از طرف ديگر مصرف غذاهايي كه تأثير منفي دارند و توان جنسي را كاهش مي دهد بيشتر استفاده كنيد مانند سبزيجات، ماست و پنير كم چرب، گوشت دريايي و…

چه کنیم که در خواب جنب نشویم؟
در اينجا تذكر يك نكته ضروري است كه عوامل محيطي شامل عوامل برانگيزنده قوت تفكر و تخيل نيز مي شود. يعني شنيدن و ديدن صحنه ها و مطالب محرك و از جانب ديگر تفكر بر روي آنها موجب توجه ذهني و اشتغالات ذهني به اين گونه صحنه ها و مطالب خود به خود تأثير در افزايش توان جنسي دارد و بيشتر اوقات اين افكار موجب كوتاه شدن سيكل احتلام مي گردد از اين روي توصيه مي شود اكيدا ذهن و فكر خود را به اين گونه امور مشغول نسازيد كه فكر پريشان خواب پريشان مي آورد.

 

چند راهكار ساده برای جلوگیری از جنب شدن در خواب:

*محل خوابيدن شما گرم نباشد، سعي كنيد در جايي كه خنك است بخوابيد.

*از روانداز سنگين و زيرانداز نرم استفاده نكنيد.

*سعي كنيد به هر وسيله نيمه شب از خواب بيدار شده و مثانه خود را تخليه كنيد

*ورزش واستحمام با آب سرد را نيز مداومت كنيد

*از پوشيدن لباسهاي تنگ و چسبان بپرهيزيد

*سعی کنید همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.

 *هرگز شکم خود را بیش از حد معمول پر نکنید بلکه اگر تا چند لقمه دیگر جای دارید، از غذا دست بکشید.

 *شب‏ها به خصوص غذایی سبک میل کنید.

 *از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر ) اجتناب ورزید.

 *از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز کنید.

*از خواندن، شنیدن، نگاه کردن به امور و تصاویر شهوت‏آفرین دوری کنید.

*از خوردن مواد غذایی محرک مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اکتفا نمایید.

*هرگز به رو نخوابید.

*برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.

*از تماس بی مورد با اعضای تناسلی پرهیز کنید.

*ذکر «لاحول ولا قوة الا باللَّه» را زیاد بر زبان جاری سازید.

گردآوری:سایت آی همسر


نوشته شده توسط:آی همسر - 82 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴۳۹
برچسب ها: