ازدواجمسائل قبل از ازدواج

چرا به دروغ وعده ازدواج می دهیم؟

وعدۀ دروغین ازدواج ممکن است به دلایل متفاوتی مطرح شود، اما مهمترین دلایل عبارتند از:

آشنا نبودن به مهارت حل مسئله:
فردی که به چنین عملی اقدام می‌کند، با مسئله‌ای روبه‌روست که باید آن را حل کند، حال ممکن است این مسئله ارضای نیازهای زیستی (مانند ارضای نیاز جنسی) باشد یا فشار برای پرداخت تعهدات مالی. مهارت حل مسئله یکی از مهارت‌های ده‌گانه اساسی زندگی است، که برخورداری از آن برای داشتن یک زندگی موفق ضروری است.

کم کردن عذاب وجدان:
از آنجایی که روابط پیش از ازدواج در جامعۀ ما پسندیده نیست و کسانی که به آن مبادرت می‌ورزند ممکن است به عذاب وجدان دچار شوند، ممکن است برای کم کردن از احساس گناه خود موضوع ازدواج را مطرح کنند. در این مورد فرد نه‌تنها به طرف مقابل، که به خودش نیز دروغ می‌گوید تا کار خودش را توجیه کند.

چرا به دروغ وعده ازدواج می دهیم؟

نداشتن خویشتنداری
خویشتنداری یکی از ویژگی‌های مثبتی است که در موفقیت ما نقش اساسی دارد. افراد خویشتندار کسانی هستند که می‌ٰتوانند بدون نظارت بیرونی ارضای نیازهای خود را به تعویق بیندازند. افرادی که از زمان کودکی عادت کرده‌اند که همۀ خواسته‌هایشان خیلی سریع برآورده شود، تحمل ناکامی را نداشته و برای نیل به مقصودشان دست به هر کاری، حتی دادن وعدۀ دروغین می‌زنند.

هوش هیجانی پایین:
فردی که بدین شکل زندگی دیگری را به بازی می‌گیرد، توانایی تشخیص احساسات دیگران و عمل کردن مطابق آن را ندارد. به عبارت دیگر، این فرد آنقدر غرق در خواسته‌های خویش است، که خواسته‌های دیگران را نمی‌بیند و به آنها اهمیتی نمی‌دهد.

(سپیده دانایی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن