پسر ۶ ساله ام با دختر خاله‌اش بازی می کند  

دسته: مشاوره خانواده
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۵

 پسر ۶ ساله ام با دختر خاله‌اش بازی می کند  

 

سوالپسری ۶ ساله دارم که علاقه زیادی به بازی با دخترخاله  و دخترعمه اش دارد. آن ها هم ۴ ساله و ۳ ساله هستند. این بازی کردن با دخترها خطری در رشد ذهنی او و روند اجتماعی شدنش ندارد؟ در ضمن لزومی دارد روی بازی آن ها نظارتی داشته باشم؟

پاسخ از مهتاب منوچهری روان‌شناس تربیتی:

 سلام بر شما والدین گرامی. بازی، مهم ترین مولفه رشد کودکان است. بچه ها با بازی کردن، زندگی را  می آموزند و بسیاری از یادگیری ها با بازی رخ می دهد.

بازی، منبع یادگیری

کودکان در هنگام بازی با یکدیگر، با مفاهیم مختلفی مثل مالکیت اشیاء، تقسیم داشته ها، مشارکت و همکاری، تنظیم وقت، احترام به یکدیگر و…. آشنا می شوند؛  به عبارتی، هر کدام از این مفاهیم را در عمل، تجربه و لمس  می کنند.

ویژگی های بازی کودکان

بازی در سنین مختلف دارای ویژگی های متفاوتی است که خاص همان سن کودک است. آشنایی با این ویژگی ها، به شما کمک می کند تا حد ممکن، بهترین شرایط را برای بازی کودکتان فراهم کنید.

همبازی های کودک

بازی پسر ۶ ساله شما با دختر خاله و دختر عمه ۴ و ۳ ساله اش خطری برای رشد ذهنی و روند اجتماعی شدنش ندارد، همبازی کودک،  هرکسی که باشد جای هیچ نگرانی نیست اگر شما آگاهانه و هوشمندانه عمل کنید.

پسر 6 ساله ام با دختر خاله‌اش بازی می کند  
نظارت و کنترل بازی

هوشمندی شما زمانی جلوه می کند که نظارت بر بازی کودکتان غیر مستقیم باشد. دخالت مستقیم- مگر در مواردی که ذکر می شود- روند طبیعی و معمول رشد کودکان را مخدوش می کند. در نظارت غیر مستقیم که دورادور و بدون جهت دهی به بازی انجام می شود، شما از وضعیت بچه ها مطلع هستید و در صورت لزوم رعایت نکاتی مثل توجه به حقوق یکدیگر، تقسیم اسباب بازی ها، توجه به ویژگی های اخلاقی طرف مقابل و…. را به آن ها یاد آوری می کنید. به این ترتیب هم به استقلال آن ها کمک می کنید و هم زمانی که به وجود شما نیاز داشتند، می توانید دانسته راهنمایی شان کنید.

نظارت مستقیم

دخالت شما تنها زمانی لازم است که بازی بچه ها خطرناک باشد. اگر هر کدام از آن ها در حال وارد کردن آسیب به دیگری باشد لازم است شما وارد میدان و مانع بروز خطر شوید. به خاطر داشته باشید حتی بازی های نامناسب بچه ها با خود یا همبازی شان نباید با تنبیه یا برخورد شدید مواجه شود. این رفتارها راهکار خاص خود را دارد. ضمن این که این بازی ها فقط بین بچه های غیر همجنس اتفاق نمی افتد.

تفاوت و تفکیک دو جنس

به تدریج با بالا رفتن سن و ورود  به محیط های اجتماعی مثل مدرسه، بازی های کودکان جهت یافته تر می شود؛ از جمله این که هر کودکی به بازی کردن با همجنس خود بیشتر روی می آورد؛ اما حتی در این سنین هم اگر بازی پسرها و دخترها طبیعی و تحت نظارت غیر مستقیم باشد جای هیچ نگرانی نیست. به یاد داشته باشید همین بازی ها شالوده ارتباط منطقی و صحیح افراد در آینده است و نباید از آن محروم شوند.

(خراسان)

سایت آی همسر ؛ راهنمای ازدواج و همسرداری


نوشته شده توسط:admin - 818 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: