پسر ۱۶ ساله ای خیلی به پدر و مادرش بی احترامی می کند

دسته: مشاوره خانواده
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

پسر ۱۶ ساله ای که خیلی به پدر و مادرش بی احترامی می کند

سوالپسری ۱۶ ساله دارم. او بسیار پرخاشگر و عصبی است و به من و مادرش خیلی بی احترامی می کند در حالی که من و مادرش همه جوره هوایش را داریم. لطفا کمک کنید. چه باید کرد؟

 

پاسخ:

 

«پرخاشگری و بی‌احترامی فرزندان در هیچ موقعیتی خوشایند و پذیرفتنی نیست اما می تواند قابل درک باشد. فرزند شما هنوز در حال طی کردن دوران به اصطلاح «بحرانی» بلوغ است. دورانی که تا حدی، رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان را توجیه می کند. در طول دوران بلوغ، بچه ها با تغییرات بسیاری مواجه می شوند که ممکن است حتی برای خودشان هم عجیب باشد. از تغییرات فیزیکی و جسمی گرفته تا تحول روانی؛ تغییراتی که رفتارهای متفاوتی به دنبال دارد و گاهی نه تنها والدین بلکه خود آن ها را هم گیج و مستاصل می کند. راهکارهای بسیاری برای هموار کردن رابطه شما با فرزندتان وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می شود.

 
کسب شناخت و اطلاعات
اگر شما با ویژگی های سن بلوغ آشنایی داشته باشید، خیلی بهتر می توانید با فرزندتان برخورد مناسب داشته باشید. بدن و ذهن نوجوان تحت تاثیر هورمون ها قرار می گیرد، رشد جسمی نسبت به گذشته متفاوت است، تفکر از ثبات چندانی برخوردار نیست و رفتارها احتمالا قابل پیش بینی نیستند. آگاهی شما والدین از این خصوصیات، هم به حفظ آرامش تان کمک می کند و هم اعتماد به نفس شما را در فرزند پروری افزایش می‌دهد.

 
در پیش گرفتن راه میانه
در این سن، نوجوان به دنبال کسب استقلال است تا هم هویتی مستقل از والدینش به  دست بیاورد و هم برای راه درازی که در آینده در پیش دارد تصمیم بگیرد. اگر در رفتارهای فرزند خود شاهد لجبازی و مخالفت هستید، دلیل آن همین است. اشاره کرده اید که همه جوره هوای او را دارید. اگر منظور شما پذیرش بی چون و چرای خواسته های اوست، این روش به اندازه مخالفت سرسختانه و دائم با او، بی نتیجه است. بهتر آن است که راه میانه را در پیش بگیرید و به اصطلاح با پسرتان «کج دار و مریز» رفتار کنید.

پسر 16 ساله ای که خیلی به پدر و مادرش بی احترامی می کند
پرهیز از رفتارهای مخرب
مهم ترین سرمایه شما در ارتباط با فرزندتان، حفظ رابطه خوب است. تلاش کنید  از این هفت عادت مخربی که به رابطه شما آسیب جدی می زند، پرهیز کنید: ۱- انتقاد، ۲-سرزنش، ۳-شکایت، ۴-غر زدن، ۵-تهدید، ۶-تنبیه ۷-رشوه و باج دادن برای کنترل او.

 
استفاده از رفتارهای پیوند دهنده
در مقابل، هفت رفتار وجود دارد که بین شما و نوجوان تان رابطه مناسب و موثری برقرار می کند: ۱-حمایت، ۲-تشویق، ۳-گوش سپردن، ۴-پذیرش او همان گونه که هست،۵-اعتماد، ۶-احترام . ۷-مذاکره درباره اختلاف ها و تفاوت ها.

 
مطالعه و تجربه
روانشناسان، متخصصان، معلمان و حتی والدین،  بسیاری از  تجربیات خود را در این زمینه به نگارش در آورده اند که مطالعه آن ها بسیار یاری رسان خواهد بود.
*برگرفته از کتاب «تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان» نوشته دکتر ویلیام گلسر، ترجمه دکتر علی صاحبی. در ضمن علاوه بر این کتاب که به عنوان منبع ۲ بخش آخر ذکر شده: روانشناسی بلوغ، نوشته دکتر هایم گینات ترجمه مهدی قراچه داغی هم برای کمک به شما خواننده گرامی معرفی می شود.»

(نویسنده : مهتاب منوچهری روان‌شناس تربیتی/خراسان)


نوشته شده توسط:admin - 818 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: