خانه / آموزش روابط زناشویی / پاسخ سوالات اساسی در زمینه خود ارضایی را اینجا بخوانید

پاسخ سوالات اساسی در زمینه خود ارضایی را اینجا بخوانید

 

 

zz (2)

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب: دوست عزیز، حدس من اینه که شما از ابتدای ازدواج قادر به نزدیکی نبودین و به مرور زمان عادت کردین که از این راه ارگاسم رو تجربه کنین. این البته از یک جهت خوبه، چون خیلی از زوج هایی که نمی تونن رابطه برقرار کنن، کارشون به جدایی می کشه و شما تونستین راه دیگه ای پیدا کنین. اما در صورت مساله تغییری ایجاد نمی کنه. احتمالا شما (اگر خانوم هستین) مبتلا به «واژینیسموس» هستین؛ یعنی انقباض غیر ارادی عضلات واژن که نزدیکی رو غیر ممکن میکنه. من فکر می کنم شما هر چه سریع تر باید برای درمان این مساله اقدام کنین. بعضی متخصصان زنان ممکنه درمان واژینسموس رو بلد باشن اما توصیه می کنم به یک مشاور سلامت جنسی مراجعه کنین تا از درستی روش درمان مطمئن باشین. موفق باشین.

 

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب: دو نکته: اول اینکه این مشکلتون از نظر جسمی، با سابقه خود ارضایی که گفتین ارتباط نداره، ولی از نظر روانی ارتباط داره. شما فکر می کنین این طوری لذت می برین و در عمل هم همین اتفاق می افته. احساس و توانایی جنسی، به شدت تحت تاثیر ذهن ماست. اینجا از اون جاهاییه که «قانون جذب» معروف، به شدت کار می کنه. وقتی چیزیو تصور می کنیم، دقیقا همون اتفاق می افته. فکر می کنیم این طوری بیشتر لذت می بریم و دقیقا همون طور بهتر میشه. فکر می کنیم طور دیگه ای باشه، میل مون از بین میره و بعد از مدتی می بینیم که دقیقا همون اتفاق افتاد. پس اولین توصیه من اینه که تلقین و تکرار ذهنی منفی رو کنار بگذارین و در عوض سعی کنین این رو ملکه ذهنتون کنین که رفتارهای غلط گذشته روی شما هیچ تاثیر منفی ای نگذاشته و شما یک خانم کاملا نرمال هستین.

نکته دوم اینکه، خانم ها به لحاظ فیزیولوژیک به دو گروه تقسیم میشن: گروهی که ارگاسم رو از طریق واژینال راحت تر تجربه می کنن و گروهی که از طریق تحریک کلیتوریس راحت تر به ارگاسم میرسن. تحقیقات میگه ۷۰ درصد خانوم ها از گروه دومن. این یعنی شما نباید فکر کنین که غیر طبیعی هستین، بلکه باید بدونین اکثریت خانوم ها مثل شما هستن و صرفا با نزدیکی نمی تونن ارگاسم رو تجربه کنن. اما تو همچین موقعیتی چه باید کرد؟ اولا رابطه زناشویی خوب، لزوما مترادف تجربه ارگاسم از طریق نزدیکی نیست. رابطه ای خوبه که تو اون هر دو طرف ارگاسم خوبی رو تجربه کنن؛ که ممکنه از طریق نزدیکی هم نباشه. ثانیا، تکنیک هایی وجود داره که خیلی از زوج ها کم کم یاد می گیرن یا اینکه مشاور می تونه به اونها یاد بده. در مورد شما، فکر می کنم باید مراجعه کنین تا مشاور ضمن آموزش این تکنیک ها، همسرتون رو هم نسبت به مسایلی که عرض کردم، توجیه کنه.

پاسخ: تفاوت این دو کار بر سر مسائل روحی و عاطفی می باشد.در رابطه زناشویی بدلیل تکمیل شدن نیاز غریضه جنسی توسط جنس مخالف,آرامش و احساس لذت در فرد ایجاد می شود.خود ارضایی می تواند به وسواس و اجبار برای فرد تبدیل شود.

پاسخ : ابتدا باید این عادت طی مشاوره بالینی ،بطریق علمی ترک نمود دوم یک فعالیت مستمر فکری و کاری برای خود خلق نمایید که باتوجه به جنسیت وسن شما میتواند متفاوت باشد مانند خواندن کتاب رمان یا بافتنی برای خواهران وکوهنوردی ومطالعه وورزشهای رزمی برای آقایان .دوم با یک تغذیه مناسب وعلمی میتوان عوارض جسمی آنراتا حدی برطرف نمود .

 

پاسخ : دوست محترم مطمئن باشید در صورت ترک خود ارضایی می توانید ضررهای وارده ناشی از آن را تا حدود زیادی جبران کنید فقط این ترک نیازمند زمان است و باید پشتکار و اراده داشته باشید.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب:دوست محترم،حین بالا رفتن حس جنسی در مردان بیضه های فرد برای ساختن و ترشح اسپرم ها آماده و در نتیجه آن جریان خون به سمت این ارگان ها افزایش می یابد. بدنبال کاهش این حس و تخلیه ی اسپرم ها از ارگان خون موجود در این عضو کاهش می یابد با توجه به سابقه ی شما در خود ارضایی و تغییر این شرایط در رابطه ی عادی و طولانی شدن مدت زمان فعالیت بیضه های شما و وجود جریان خون در بیضه ها این فشار به شما وارد می شود. بهتر است برای درمان این مشکل به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

image_13930624433335

 

پاسخ :دوست محترم،جبران شدن عوارض این عمل، به میزان و شدت و مدت زمان انجام این عمل بستگی دارد. ولی در هر صورت هر مشکلی و بیماری، راه درمان و حل دارد. اگر با جدیت و به تدریج از آن مشکل رهایی پیدا کنید مطمئن باشید عوارض آن نیز به تدریج از بین خواهد رفت. پس نسبت به این موضوع نگران نباشید و با تکیه بر اراده جدی خود و تلاش بیشتر با این مشکل مبارزه کنید و مطمئن باشید خواهید توانست به زندگی عادی تان برگردد.
بسیاری از ناراحتی های شما ممکن است با این عادت ارتباط داشته باشد، که امیدواریم با ترک آن، به تدریج بهتر شود. انجام ورزش روزانه، تفریح و گردش های سالم در بازگشت سلامتی شما بسیار مؤثر است.
بدن انسان توانایی جبران عوارض را دارد ولی باید توجه داشته باشید که عوارضی که در طول زمان ایجاد شده به تدریج جبران خواهد شد و نباید توقع داشته باشید که فورا جبران شود. در صورت نیاز می توانید با مشاور روانشناس مشورت کنید تا در این برهه ی زمانی شما را یاری کند،نگران نباشید و موفق باشید.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب: خیر. پرده بکارت حرکت نمی کنه. پرده بکارت یا هایمن، یک غشای مخاطیه که در ورودی واژن قرار گرفته و به مخاط واژن اتصال داره. در اولین رابطه زناشویی معمولا این اتصالات جدا میشن و پرده از بین میره. بنابراین عقب رفتن پرده بکارت اصلا عبارت درستی نیست.

پاسخ دکتر حسین کرمی : یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت در هنگام مقاربت طبیعی به درجاتی در رسیدن به اوج لذت جنسی هنگام مقاربت مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند جزء در یک وضعیت خاص که به آن به مرور زمان عادت پیدا کرده اند و این امر خصوصاً در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند. در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا تاری دید ، ضعف ،خستگی، بی حالی  و بی حوصلگی و پرخاشگری به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد این ضعف شدیدتر است.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب: خیر، اصلا نگران نباشین. از نظر علمی هیچ عارضه جسمی ای برای این مورد به اثبات نرسیده و تمام باورهایی که بین مردم رایجه هم تاجایی که تحقیقات به ما نشون داده بی پایه اند و باورهای خرافی به حساب میان.

پاسخ : دوست عزیز،سعی کنید تا برادرتان تا حد امکان میزان فعالیت ورزشی را افزایش دهد و از تزریق آمپول حین انجام این ورزش مانند آمپول تستوسترون،پرهیز کند،زیرا با ورزش کردن میزان انرژی فرد کاهش می یابد و از طرفی با انجام حرکات ورزشی و صرف زمان برای آن،فکر و ذهن ایشان از تمرکز بر روی این مسائل انحراف می یابد.تا حد امکان ایشان را به انجام ورزش های گروهی تشویق کنید.سعی کنید از مصرف غذاهای پر ادویه و پر انرژی پرهیز کند.بهتربن راه برای ترک اعتیاد ایشان به این مساله،مراجعه به یک روانپزشک و مشاوره مستقیم ایشان و خانواده با یک متخصص است…

پاسخ دکتر محمدرضا حسنی شکیب : احتمالا شما بیش از حد پوست ناحیه تناسلی رو تحریک می کنین. همچنین نعوظ طولانی مدت بدون انزال میتونه باعث ایجاد ناراحتی و درد در بیضه ها بشه. با ترک این رفتار، مشکلات شما هم برطرف میشه. توصیه می کنم اجازه ندین به این رفتار اعتیاد پیدا کنین؛ چون با اینکه عوارض جسمی براش ثابت نشده، اما عوارض روانی زیادی داره و برای زندگی زناشویی در آینده ممکنه ایجاد مشکل کنه. موفق باشین.

57

پاسخ: بهترین کار این است که از شرایطی که می تواند منجر به این کار شود دوری کنید، وقت خود را پر کنید تا بیکار نباشید، کاملا خسته به تخت بروید، حمام خود را کوتاه کنید، لباس تنگ نپوشید، اگر دوست دارید از دعاها یا اذکار برای دور کردن افکار خاص استفاده نمایید.

پاسخ : دوست محترم ترشحات واژن می تواند علل متفاوتی داشته باشد از قبیل تغییر سطح هورمون های بدن، تحریک های جنسی مداوم، و هم چنین عفونت ها و بیماری های تناسلی که معمولا با بررسی این ترشحات، نوع ترشحات، رنگ آن ، زمان وقوع ترشحات ( زمان آن بر اساس تاریخ قاعدگی) و علایم همراه با آن تشخیص داده می شود در نتیجه به هرگونه ترشحات ایجاد شده از دستگاه تناسلی نمی توان واژه عفونت را نسبت داد. در نتیجه پیشنهاد می کنم اول از همه چیز از انجامخود ارضایی که باعث افزایش این ترشحات می شود اجتناب کرده و در مرحله ی بعد برای بررسی این ترشحات و درمان آن به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب : از نظر علمی ثابت نشده خودارضایی، هیچ کدوم از مشکلاتی که شما گفتین رو ایجاد بکنه. پس، از دیدگاه علمی باید بگیم این مشکلات ارتباطی با اون عادت شما نداشتن که حالا هم با ترک اون عادت انتظار داشته باشیم برطرف بشن. برای افزایش وزن با یک مشاور تغذیه مشورت کنین. برای مشکلات چشمی هم حتما به یک چشم پزشک مراجعه کنین چون احتمال داره به عیوب انکساری چشم مبتلا باشین. موفق باشین.

 

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب : با اطمینان بهتون میگم شما در حال حاضر هیچ مشکلی ندارین که علتش اون رفتارهای دوره نوجوانی باشه. اگه الان مشکلی هم هست (که من مطمئن نیستم چون گود افتادگی دور چشم و گودی کمر سرشتی هستند و شما اگر چنین رفتارهایی نداشتین هم الان گرفتار این مسائل بودین) به علت ضعف جسمانیه که با تعذیه سالم و اصلاح سبک زندگی برطرف میشه. فکر میکنم شما برای خلاصی از افکار وسواسی که بهش دچارین نیازمند مشاوره روان شناسی هستین به صورت حضوری. موفق باشین.

پاسخ دکتر حسین کرمی: در مطالعات انجام شده ارتباطی بین ناباروری و خودارضائی ثابت نشده است تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود. در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

پاسخ دکتر محمد رضا رجبی شکیب : اول اینکه یبوستی که شما دچارش بودین، هیچ ارتباطی با خودارضایی که سابقه شو دادین نداره. شما احتمالا به دلیل اینکه رژیم غذایی مناسبی ندارین و میوه و سبزیجات و غذاهای پرفیبر کم استفاده می کنین، دچار یبوست مزمن هستین و دفع مدفوع با سختی صورت میگیره. این مساله شما رو درمعرض خطرات زیادی قرار میده که ساده ترینش هموروئید یا بواسیره و ممکنه به زودی به علایم اون هم دچار بشین (دفع مدفوع همراه خونریزی و…). پس اولین قدم اصلاح رژیم غذاییه.اما در مورد ترشحاتی که گفتین، اگر ترشحات بدبو نیستن و کاملا شفاف هستن و شما علایم ادراری (مثل سوزش ادرار یا تکرر ادرار) ندارین، نگران نباشین. اینها ترشحات طبیعی تناسلی شما هستن که توسط غدد پروستات یا وزیکول سمینال ترشح میشن. جای نگرانی نیست.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب : اصلا این طور نیست دوست عزیز. خودارضایی هیچ تاثیر منفی ای روی باروری شما نداره. اگر الان ازدواج کردین و درگیر چنین مشکلی هستین، اولا مطمئن باشین هیچ ارتباطی بین اون عادت و وضعیت امروز شما نیست و ثانیا، اینو بدونین که امروزه تقریبا هر نوع اختلال ناباروری قابل درمانه. لازم نیست به راهی برای تقویت اسپرم ها فکر کنین. با یک متخصص ارولوژی مشورت کنین و زیر نظر او روند درمانی رو طی کنین.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب : اصلا این طور نیست دوست عزیز. خودارضایی هیچ تاثیر منفی ای روی باروری شما نداره. اگر الان ازدواج کردین و درگیر چنین مشکلی هستین، اولا مطمئن باشین هیچ ارتباطی بین اون عادت و وضعیت امروز شما نیست و ثانیا، اینو بدونین که امروزه تقریبا هر نوع اختلال ناباروری قابل درمانه. لازم نیست به راهی برای تقویت اسپرم ها فکر کنین. با یک متخصص ارولوژی مشورت کنین و زیر نظر او روند درمانی رو طی کنین.

پاسخ دکتر محمدرضا رجبی شکیب : چرا برای حل مشکل به مشاور مراجعه نمی کنین؟ چرا فکر می کنین یا باید جدا بشین یا باید تحمل کنین؟ احتمال نمیدین راه حلی هم باشه که بتونه روابط زناشویی شما رو بهتر کنه و رضایت رو به زندگی تون برگردونه؟ خود ارضایی طبیعتا راه حلی نیست که من برای موردی مثل شما بتونم قبول کنم و در موردش اظهار نظری داشته باشم. موفق باشین.

پاسخ: در اثر خود ارضایی علاوه بر احتمال آسیب ارگانها در صورت انجام مکرر، عوارض روانی یا مشکلات جنسی در آینده نیز مهم هستند، بنابراین بهتر است هرچه سریعتر این کار ترک شود و در صورت وجود مشکل به پزشک برای بررسی آن مراجعه نمایید یا از مشاور برای مسایل روانی کمک بگیرید.

پاسخ دکتر حسین ابراهیمی‌مقدم، روان‌شناس و مشاور خانواده: در دوران نوجوانی با افزایش هورمون‌های جنسی، تفکرات در ارتباط با جنس مخالف شدت می‌یابد و این مساله طبیعی است اما اگر کسی اصول اخلاقی را زیر پا بگذارد، می‌تواند باعث انحطاط اخلاقی خود و خانواده‌اش شود. این حالت می‌تواند خطرهایی هم در پی داشته باشد. بهتر است والد همجنس با فرزند صحبت کند که در این مورد خاص این وظیفه برعهده پدر است و اگر پدر توانایی این کار را ندارد، باید از یک روان‌شناس یا مشاور کمک بگیرید تا درباره زیان‌های این کار و مسایل اخلاقی با فرزندتان صحبت کند. ضمن اینکه باید تمهیداتی در این زمینه بیندیشید؛ مثلا انرژی نوجوان باید با روش‌هایی مانند انجام انواع ورزش‌ها تخلیه و فکر و تمرکزش برای درس‌هایش بیشتر شود

پاسخ:در اثر خود ارضایی علاوه بر احتمال آسیب ارگانهای داخلی در صورت انجام مکرر، عوارض روانی یا مشکلات جنسی در آینده نیز مهم هستند، بنابراین بهتر است هرچه سریعتر این کار ترک شود و در صورت وجود مشکل جسمانی به پزشک برای بررسی آن مراجعه نمایید.

منبع: آلو دکتر

گردآوری و تنظیم سوالات:سایت آی همسر

 

     :: کاربران گرامی شما نیز نظرات خود را در مورد این مطلب بفرمایید. ::

8 دیدگاه

 1. سلام و خیته نباشید
  ببخشید آقای دکتر میخواستم بدونم خودارضایی به مقدار خیلی کم مثلا یک یا دو ماه یکبار مشکلی پیش میاره؟

  • سلام شایان عزیز
   خودارضایی حتی به مقدار کم هم در طولانی مدت تبدیل به اعتیاد میشه و روح و روان مورد آسیب قرار می دهد.

 2. ℳσみ@ℳℳ@d:
  سلام من حدود۸سال خودارضایی میکنم و الان ۱۵ سالم و حدود ۱ هفتس که حس میکنم بیضه سمت راستم درد خیلی کمی داره و بزرگتر شده . و نمیخوام برم دکتر به نظر شما اگه من خودارضایی ترک کنم دردبیضم و بزرگی اون خود به خود حل میشود یا نیاز به عمل جراحی دارد و این موضوع به عقیم شدن ارتباطی دارد یا خیر؟من الان چند خیلی ناراحت هستم چون نمی خوام کسی بفهمه که من خودارضایی میکردم برا همین نمیتونم برم دکتر و خیلی از عمل جراحی میترسم اگه راه حلی که بشه در خانه با خوردن قرص این مشکل حل بشه دارید تورو به خدا کمک کنید.بعد الانم که حدود ۲ هفته گذشته حس میکنم الت تناسلیم خیلی کوچیک شده و دیگه بعد از بلند شدن از خواب شق نمیشه .ایا با ترک خودارضای این مشکلات حل میشود؟

 3. سلام من ۱۶ سال دارم و چند سالیه دچار مشکل خود ارضایی هستم می خواستم بدونم این کارم ممکنه به بدنم به خصوص چشمام اسیبی برسونه واینکه با توجه به این که چند سال است که شروع ومدت زیادیه راهی برای ترک اون هست؟؟؟؟

  • سلام
   بله حتما میشه ترکش کرد توصیه میکنم دوباره متن مقاله رو بخونید ،امیدوارم موفق باشید

 4. سلام من حدود ۲ سال هست که این کارو میکنم بعد اروم اروم دارم مقدارشو کم میکنم طوری که مثلا هر ۵۰ روز یکبار این کارو میکنم میخواستم بدونم عوارض این کار مخصوصا برای چشم چه جوریه مثلا چشم رو چکار میکنه ضعیف میشه یعنی منظور شماره چشم عوض میشه !!!
  بعد چقدر طول میکشه که ادم با چشم کاملا سالم و طبیعی ببینه

 5. سلام نمیدونم چندنفراینومیخونن من دخترم۲۱سالمه از۶سالگی متاسفانه خودارضایی داشتم همیشه میخواستم بذارمش کنارگاهی وقتا۱ماه اصلا سمتش نمیرفتم گاهی اوقات۱هفته ولی بازم درگیرش میشدم حتی فرم و شکل واژنم تغییرکرده، الان دارم گریه میکنم میخوام از امروز برای همیشه ترکش کنم دلیل گریه م اینکه خوندم کساییکه مثل من بودن بعداز ازدواج باهمسرشون رابطه داشتن ارضانمیشدن یااصلا به ارگاسم نمیرسن چندجاخوندم نمیشه بچه دار شد خب من۱۵ساله که مبتلام درسته یه وقتایی ترکش کردم از صمیم قلب پشیمونم و مطمئنم دیگه تاآخرعمرنمیرم سراغش فقط میترسم که این مدت روی زندگیم اثرات منفی داشته باشه آقای دکتر میشه بگید چه مدت بگذره اثراتش کاملا ازبین میرن و اینکه واژنم به شکل طبیعی خودش برمیگرده یانه؟خواهش میکنم جوابموبدید

  • سلام دوست عزیز
   سعی کنید توکل به خدا کرده و از خود ارضایی دوری کنید تا به مرور آرامش و حال روحی تان بهتر شود.
   در مورد تغییر فرم نیز جدیدا جراحی هایی انجام می شود،و برای بررسی بیشتر و اطمینان سعی کنید از نزدیک به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا توسط ایشان بررسی شود.
   ناراحت نباشید ،خواستن توانستن است اراده کنید،حتما موفق خواهید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *