شوهرم اجازه نمی دهد هر جایی بروم

دسته: مشاوره خانواده
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۵

سوالدختری ۱۵ ساله هستم. با فردی که تمام زندگی ام بود، نامزد کردم ولی الان به من شک دارد. اجازه نمی دهد هر جایی بروم. خیلی گیر می دهد. راهنمایی ام کنید چه کاری انجام دهم؟

شوهرم اجازه نمی دهد هر جایی بروم

پاسخ اول:

عباسعلی براتی –  مشاور

دوره مجردی با تمام آزادی هایی که دارد، دارای فراز و نشیب های طولانی است. بسیاری از تجربیات این دوره با الگوگیری از بزرگ ترها و دوستان و گاهی در اثر آزمایش و خطا به دست می آید. شما ۱۵ ساله هستید و تازه متاهل شده‌اید و بخشی از ماهیت این دوره برا‌ی‌تان نمایان شده و احساس می کنید در جزیره دور افتاده ای مانده اید و خود را مغبون و بریده از تمام خوشی های دوره قبل می دانید.
اکنون که نامزد کرده اید و از مرز دوره مجردی عبور کرده اید، لازم است حریم و محدوده تعهد زوجیت را رعایت کنید. طبیعتا شما دیگر آزادی قبلی را ندارید چون هر دو از من بودن تبدیل به ما شده اید و باید خود را با شرایط جدید وفق دهید.

 
اعتماد سازی کنید تا شبهات رفع شود
اگر قبل از نامزدی پیش زمینه ای در موضوعات اخلاقی و ارتباطی داشته اید، اکنون که به وصال خود رسیده اید باید خود را از تمام تعلقات رها سازید و فقط در مسیر زندگی خود قرار گیرید یعنی مصداقی عینی «من در کنار یار و دلم جای دیگر است» نباشید. با تمرکز و توجه به همسر خود در ظاهر و باطن و در گفتار و رفتار صداقت خود را نشان دهید و به این ترتیب می توانید شبهات را به یقین و اعتماد تبدیل کنید.

 
با رفتارهای صحیح، همسرتان را اصلاح کنید
چون بیان کرده اید با فردی وصلت کرده اید که تمام زندگی شما بوده است، نباید پیش‌داوری کنید و خیلی زود از موضع خود عقب نشینی کنید.
بهتر است همان نیت و هدف قبلی را پیش ببرید. شرایط فعلی شما گویای دو وضعیت است: اول این که یا عجولانه تصمیم گرفته و قبل از شناخت کامل وارد زندگی مشترک با او شده اید که باید اصلاحگر باشید و به مرور زمان با بیان شیوا و رفتار مناسب، خطا های رفتاری او را اصلاح کنید. دوم این که همسر شما مشکلی ندارد پس باید مسئله را در وجود خودتان بیابید، کاستی های احتمالی را که در خود دارید رفع کنید و اگر در این موارد به تنهایی قادر نبودید از بزرگ ترها که با تجربه اند و معتمد شما هستند، کمک بگیرید.
با این حال تاکید می کنم عجولانه قضاوت و پیش‌داوری نکنید بلکه با تعقل و اندیشه تمام جوانب را بسنجید و با آرامش و متانت خود را برای یک زندگی خوب و موفق آماده کنید.

 
پاسخ دوم

سیمین قربانی –  مشاور
از این که در ابتدای آغاز زندگی مشترک، شناختی را که داشته اید کامل نیافتید آشفته و نگران شده اید. به طور معمول در تمامی ازدواج ها هر چقدر هم طرفین از یکدیگر شناخت داشته باشند باز هم نکات بسیار زیادی وجود دارد که آن ها قادر به کشف آن در دوران آشنایی نیستند. بنابراین با این تعبیر شما «فردی که تمام زندگی ام بود» موافق نیستم. شاید بهتر بود توضیحاتی درباره شرایط ازدواجتان و نحوه آشنایی، شرایط سنی همسر و همچنین علت تصمیم به ازدواج در ۱۵سالگی را می نوشتید. با این حال به موضوع اصلی مطرح شده در سوال می پردازیم.

 
دست از مقایسه بردارید
در ازدواج هر کدام از طرفین احساس تعلقی را نسبت به همسرش دارد و نمود رفتارهای همسران در این رابطه متفاوت خواهد بود؛ برای مثال شخصی سعی می کند در همان ماه های اولیه میزان قدرت و اهمیت خود را از این طریق ثابت کند. شخص دیگری با آزاد گذاشتن همسرش تلاش می کند به او این پیام را برساند که تو این گونه برای من اهمیت داری؛ بنابراین می توانی هر فعالیتی را انجام دهی. به شما توصیه می کنم ابتدا از مقایسه سبک زندگی خود با دیگران دست بردارید تا بتوانید با دیدی بازتر به این موضوع نگاه کنید.

 
مسائلی که باید در گفت و گو مطرح کنید
تعبیر و تفسیر ما از رفتار دیگران گاهی می تواند نادرست یا ناکامل باشد برای مثال شاید اگر از دید همسرتان به این موضوع نگاه کنیم؛ متوجه شویم قصد دارد از شما مراقبت کند؛ بنابراین سعی می کند رفت و آمدهای شما را کنترل کند و یا اجازه رفتن به بعضی مکان ها و مهمانی ها را ندهد. پیشنهاد می کنم در فضایی اختصاصی در زمانی مناسب که هیچ یک از شما خسته یا عصبی نباشید با همسرتان گفت و گو کنید تا به دیدی مشترک دست یابید. در این گفت و گو به ترتیب این مسائل را مطرح کنید:

 
۱- توضیح رفتاری که همسرتان در این گونه مواقع دارد: وقتی من قصد دارم به بیرون بروم تو….
۲- احساس شما در این مورد: در آن لحظه حسی که من دارم…..
۳- فکری که پس از این مسائل در ذهنتان ایجاد شده است: فکر می کنم که تو…..
۴-  و در پایان نتیجه ای که در ذهنتان درباره این شرایط، به آن می رسید: در نتیجه ………..
پیش بینی می شود بتوانید با پیش گرفتن این سبک از گفت و گو، نتایج دلخواه و همسو با حفظ زندگی مشترکتان را به دست آورید.

(خراسان)


نوشته شده توسط:admin - 813 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: