خانه / آموزش روابط زناشویی / شایعترین سوالات زگیل تناسلی و راه های درمان آن

شایعترین سوالات زگیل تناسلی و راه های درمان آن

امروزه زوجین زیادی را مشاهده می کنم که با ابتلا به زگیل تناسلی مراجعه و کاملاً نگرانند و دنبال جواب سوالاتی که ذهنشان را درگیر کرده است می گردند.

شایعترین سوالات زگیل تناسلی و راه های درمان آن
سوالاولین سوال این است که آیا زگیل تناسلی راه ابتلا غیرجنسی هم دارد؟

پاسخ:  بله، شایعترین راه انتقال ویروس از طریق مقاربت جنسی است ولی در موارد نادری می تواند از راه های دیگر از قبیل استفاده از تیغ آلوده و یا استفاده از وسائل آلوده دیگران که بیشتر در استخرها و یا محل های اپیلاسیون، انتقال ویروس انجام شود و لذا در کسانی که سابقه مقاربت مشکوک نداشته اند نباید با نگاه بدبینی و منفی به طرف مقابل اتهام عدم رعایت مسائل اخلاقی را زده و کانون گرم خانواده را تحت تأثیر قرار دهیم و یا خدا نکرده از هم پاشیده شود و منطقی ترین راه برخورد درمان مناسب با آن می باشد.

سوال آیا زوجین مبتلا به زگیل تناسلی می توانند اقدام به باروری کنند؟

پاسخ: بله، بر اساس مطالعات ثابت شده ویروس زگیل تناسلی به هیچ وجه از طریق جفت به بچه منتقل نمی شود و لذا شما با خیال راحت می توانید اقدام به بچه دار شدن نمایید.

سوال آیا فرد مبتلا به زگیل تناسلی می تواند اقدام به ازدواج کند؟

پاسخ: بله، دو کار قبل از ازدواج حتماً توصیه می شود: ۱- زگیل خود را درمان کنید. ۲- طرف مقابل که آلوده نشده حتماً واکسن زگیل تناسلی را در سه نوبت تزریق کند.
 

سوالآیا هر زائده برجسته در ناحیه آلت تناسلی زگیل تناسلی است؟

پاسخ: خیر، ولی در صورت مشاهده هر برجستگی گوشتی و یا خال گوشتی به پزشک مراجعه نمائید تا از نظر زگیل تناسلی بررسی گردید.

شایعترین سوالات زگیل تناسلی و راه های درمان آن

 

سوالزگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

 

پاسخ: مهم ترین راه تشخیص زگیل تناسلی معاینه و دیدن ضایعات گوشتی و بعضا گل کلمی در ناحیه تناسلی می باشد و در صورتی که با معاینه تشخیص قطعی شود نیازی به آزمایش نیست ولی در مواردی که شک به تشخیص وجود دارد نمونه برداری جهت بررسی بافت شناسی و همچنین تست PCR کمک کننده هست. در خانم ها نیز در کنار تست پاپ اسمیر از، از تست PCR برای تشخیص ابتلای گردن رحم و ناحیه داخلی واژن استفاده می شود.

 

سوالآیا باید زگیل تناسلی را حتماً درمان کرد؟

پاسخ: بله، هر چه زگیل برجسته تر باشد شانس ابتلا و آلوده کردن طرف مقابل بیشتر است و لذا توصیه می گردد حتماً درمان گردد.

 

سوال آیا زگیل تناسلی در بارداری به جنین منتقل می شود ؟

پاسخ: زگیل تناسلی در زمان بارداری به جنین منتقل نمی شود  و خطری جنین را در زمان بارداری تهدید نمی کند.

سوالآیا زگیل تناسلی درمان دارویی خوراکی دارد؟

پاسخ: جواب منفی است. هنوز در دنیا درمان دارویی خوراکی برای زگیل تناسلی کشف نشده است.

سوال آیا تزریق واکسن در درمان زگیل تناسلی خانم ها نقش جلوگیری کننده دارد؟

پاسخ: بله ولی باید واکسن در سن ۱۱-۱۲ سالگی و یا قبل از آلودگی و تماس جنسی با فرد آلوده زده شود تا از ابتلا به زگیل پرخطر جلوگیری نماید.
 

سوالآیا بعد از آلوده شدن به زگیل می توان واکسن زد؟

پاسخ: زدن واکسن بعد از آلودگی توصیه نمی گردد و هیچ نقش جلوگیری کننده از آلوده شدن به ویروس ندارد و لذا توصیه نمی گردد و زمان طلائی تزریق واکسن در سنین ۱۱-۱۲ سالگی و همچنین قبل از تماس با فرد آلوده می باشد.

 

سوالآیا برای انتقال این بیماری دخول کامل واژنی و یا مقعدی لازم است؟

پاسخ: برای انتقال ویروس بایستی تماس مالشی بین نواحی مبتلا به ویروس با نواحی سالم رخ دهد لذا حتی اگر دخول واژنی یا مقعدی هم صورت نگرفته باشد امکان انتقال ویروس و ابتلای به بیماری هست البته اگر دخول واژنی یا مقعدی رخ نداده باشد بدیهی است که داخل واژن و مقعد گرفتار نخواهد شد و فقط نواحی که در تماس بوده اند آلوده می شوند.

سوالآیا بعد از ابتلا به ویروس می توان تماس جنسی طبیعی داشت؟

پاسخ: بله، خیلی از زوجین به محض اطلاع از آلودگی از مقاربت با همدیگر اکراه دارند در حالیکه تکرار مقاربت باعث انتشار بیشتر زگیل تناسلی نمی گردد.

 

سوالبهترین راه دفع موهای منطقه آلت تناسلی در افراد آلوده به زگیل تناسلی چیست؟

پاسخ: امروزه یکی از شایعترین علت پخش زگیل تناسلی در مناطق تناسلی استفاده از تیغ برای دفع موها می باشد ولذا توصیه می کنم افراد مبتلا به هیچ وجه از تیغ استفاده نکنند چرا که باعث پخش آنها می شوند. بهترین وسیله دفع مو استفاده از ماشین موبر و در درجه دوم مواد شیمیائی موبر می باشد.

 

سوالدرمانهای زگیل تناسلی چیست؟

پاسخ: درمانهای زگیل تناسلی انواع متعددی دارد که به دو گروه تقسیم می شود ۱) درمان هایی که توسط بیمار قابل استفاده هست مثلپووفیلین،  کرم ایمیکوئیمود یا آلدرا، اسید تری کلرو استیک TCA در غلظت های ۸۰ و ۹۰ درصد، اسید سالیسیلیک،پماد سینکاتچینز ۲) درمان هایی که توسط پزشک انجام می شود مثل درمان زگیل تناسلی با لیزر، کرایوتراپی یا فریز، جراحی، کوتر.

انتخاب نوع درمان به عوامل متعددی بستگی دارد مثل محل زگیل تناسلی ، تعداد، اندازه، ترجیح بیمار و پزشک، تجربه ی پزشک و تجهیزات در دسترس. یکی از بهترین درمان زگیل تناسلی لیزر با بیشترین میزان موفقیت و کمترین احتمال عود در محل لیزر می باشد.

** توصیه می کنیم برای تشخیص،درمان و یا مشاوره در مورد این عارضه حتما به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

(منبع سایت دکتر جباری و دکتر کرمی** گردآوری و تنظیم: سایت آی همسر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *