زندگی زناشویی خود را با دیگران مقایسه نکنید!

دسته: همسرداری
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۵

زندگی زناشویی خود را با دیگران مقایسه نکنید!

 

این خیلی طبیعی است که به دیگران توجه کنید و درباره سبک زندگی‌شان کنجکاو باشید. هیچ کس نمی‌تواند بگوید نسبت به زندگی دیگران بی‌تفاوت است. همه ما به زندگی، روابط، کار و موقعیت دیگران نگاه می‌کنیم و خودمان را با دیگران ارزیابی می‌کنیم. همین اتفاق در مورد بقیه هم می‌افتد. آنها هم به زندگی شما توجه می‌کنند و خودشان را با مقایسه ارزیابی می‌کنند. این کار آگاهانه، مفید و مؤثر است چون دریافت‌های شما را از محیط پیرامون‌تان بیشتر می‌کند و تأثیر مثبتی در انتخاب‌های پیش‌رویتان دارد. اما کنجکاوی درباره نحوه زندگی دیگران با مقایسه فرق دارد. شما تا جایی اجازه دارید به روابط و سبک زندگی دیگران توجه کنید که این کار تأثیر مثبتی در افکار و رفتارتان داشته باشد.

 
حتماً برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید شما بدون درک واقعی معمولاً دست به مقایسه می‌زنید. مقایسه باعث می‌شود قضاوت کنید. در این قضاوت معمولاً خودتان را سرزنش می‌کنید چون در اغلب این مقایسه‌ها شما کسی هستید که کم آورده‌اید و شکست خورده‌اید (بویژه در روابط خود). شما دائم با پرداختن به این موضوعات احساسات و افکارتان را جریحه دار می‌کنید: کاش همسر من هم همانقدر رمانتیک بود، کاش مثل همسر من هم احترام مرا نگه می‌داشت، کاش برایم وقت و انرژی می‌گذاشت، کاش او هم شنونده خوبی بود یا همانقدر زیبا و دوست داشتنی بود و کاش ما هم پولدار بودیم.

 
این حسرت‌ها، آرزوها و احساس ناکامی در برابر دیگران نخستین مرحله مقایسه است. بعد از این احساسات‌تان وارد مرحله تازه‌ای می‌شود: کاش به اندازه دیگران تحسینم می‌کرد، کاش اندام همسرم شبیه این خواننده یا بازیگر بود و یا کاش به اندازه دوستم گوش شنوا و همراهم بود.

 

زندگی زناشویی خود را با دیگران مقایسه نکنید!
مهم‌ترین نکته‌ای که نشان می‌دهد چرا مقایسه دو رابطه با هم از اساس اشتباه است این مسأله است که شما هیچ‌ وقت و به هیچ شیوه‌ای نمی‌توانید همه‌ چیز را درباره یک رابطه دیگر بدانید. همه چیزی که از یک رابطه دیگر می‌بینید تنها بخش کوچکی از آن است وشما شکل و نوع آن را با پیش‌فرض‌هایی مبتنی بر چندین رفتار جمعی می‌سازید. شما همه واقعیت را نمی‌بینید و حقیقت همیشه جنبه‌های پنهانی دارد. کسی که شما خودتان را با او مقایسه می‌کنید شاید واقعاً یک زندگی رضایتبخش داشته باشد. اما این به هیچ کس مربوط نیست و کسی نمی‌تواند آن را حدس بزند.

 

علاوه بر این رابطه را دو فرد با ویژگی‌های متفاوت شکل می‌دهند و هر دو نفر با هم تجربه‌های متفاوتی در یک رابطه دارند. شما  و همسرتان یک رابطه با کیفیت و ویژگی‌های متفاوتی از دیگران دارید و اگر همین حالا رابطه‌ای را با کسی که خودتان را با او مقایسه می‌کنید شروع کنید  تجربه و نوع ارتباط شما باز هم چیزی متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود. مقایسه دو رابطه متفاوت فقط وقت تلف کردن و صرف انرژی بیهوده است. به جای این مقایسه به این فکر کنید که چطور می‌توانید با تمرکز روی رابطه خودتان آن را منحصر به فرد و با کیفیت کنید.

 
مقایسه کردن کار ساده‌ای است اما فایده چندانی ندارد. توجه به شیوه زندگی دیگران می‌تواند الهام‌بخش شما برای بهبود کیفیت زندگی‌تان  باشد اما تا زمانی که ایده درست دیگران را با سبک زندگی خودتان هماهنگ کنید نه اینکه بخواهید شبیه آنها عمل کنید.

(روزنامه ایران)

 

این مطلب را نیز بخوانید:

 

چگونه رابطه خود با همسرمان را تقویت کنیم؟


نوشته شده توسط:admin - 818 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: