خانه / آموزش روابط زناشویی / راه های قطعی درمان خود ارضایی و استمناء

راه های قطعی درمان خود ارضایی و استمناء

راه های قطعی درمان خود ارضایی و استمناء

 

 «  اگر هر چند بار خواستی این عمل رو ترک کنی و نتونستی،اشکال نداره،توکل کن به خدا و بازم امتحان کن  »  

 

« خواستن توانستن است- عین حقیقت است »

 

غریزه جنسی یکی از نعمتهای خداوند است که از یک سو لازمه بقاء نسل , تولید مثل و از سوی دیگر اشباع و ارضای صحیح  برای افراد متاهل موجب سلامت وثبات روحی وجسمی خواهد بود. تنها راه حل واقعی برای مبتلا نشدن به مضرات روحی وجسمی غریزه جنسی ازدواج است ولی برای افرادی که امکان برایشان فراهم نیست حل مساله کمی سخت تر و متفاوت تر است.

راه های قطعی درمان خود ارضایی و استمناء

ریشه اصلی استمناء یا خود ارضایی، ریشه ذهنی است و به اعصاب و روان فرد بیمار مربوط می باشد.خود ارضایی در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار تلخی دارد و تلخ تر از آن عوارض بسیار بد این مشکل است .افرادی که خود ارضایی را تجربه می کنند فقط برای مدت کوتاهی احساس رضایت و آسودگی دارند و بعد همه چیز برعکس می شود مثبت ها منفی و خوب ها بد می شوند.همان طور که می دانید خود ارضایی یک گناه است ولی باید بدانید که این مسئله تنها در میان مسلمانان مطرح نمی شود و کشورهایی با ادیان غیر از اسلام هم به شدت از لحاظ علمی با این رفتار مخالف هستند

همیشه باید قبل از اقدام به انجام یا ترک هر عملی فواید ومضرات آن را بشناسید بعد اگر خواستید انجام دهید، در مورد استمناء(خود ارضایی) هم باید بگوییم :

الف.فواید:

شاید پذیرفته باشید که تنها فایده خود ارضایی احساس لذت لحظه ای وکوتاه مدت است به علاوه کولباری از پشیمانی ها وندامتها.

ب.مضرات:

و در مضرات و عوارض روحی و روانی جدای از آسیب جسمی این عمل هم هیچ شکی نیست.

زودرس ترين عوارض ناشي ‏از خودارضايي عبارت است از:

 خستگي و كوفتگي ،عدم تمركز حواس ،ضعف حافظه ، استرس و اضطراب

و در طولانی مدت: بي‏ ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك.

خود ارضایی از نظر اسلام و دیگر آیین ها

انجام این اعمال زشت علاوه بر دین اسلام،در بسیاری از آیین ها و رسوم عملی بسیار زشت و خلاف اخلاق و سرشت آدمی عنوان شده،همانگونه که خداوند مهربان در مورد کسانی که اعمال زشت انجام میدهند،می فرماید:

«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (۸۳)، آيه ۱۴٫

مبتلایان باید اطمینان کامل داشته باشند که اگر بخواهند مى توانند در مبارزه با این عادت شوم پیروز گردند، و حتّى عمده آثار آن را از وجود خود برچینند، خواه دوران این مبارزه کوتاه یا طولانى باشد.آنها هرگز نباید به خود تلقین کنند که این اعتیاد تا آخر عمر از آنها دست بردار نیست و یا آثار آن همچنان باقى خواهد ماند.منتها باید با هوشیارى کامل و تصمیم قاطع و به کار بستن «دستورهاى آینده» به مبارزه پى گیرى برخیزند.

کسانى که از چنگال این عادات شوم نجات یافته اند باید قدر پاکى خود را بدانند، و در حفظ آن نهایت مراقبت را بنمایند، از هر گونه وسوسه شیطانى در این راه بپرهیزند، و با هیچ قیمتى سرنوشت خود را به دست افراد گمراه و معاشران منحرف نسپارند.

همان طور که سابقاً هم اشاره کردیم شرط پیروزى قطعى در مبارزه با هر نوع اعتیاد غلط – اعم از اعتیادهاى خطرناک جنسى یا اعتیادهاى دیگر – پس از «امیدوارى و اطمینان به پیروزى» داشتن تصمیم قاطع است.

– تصمیمى آهنین و محکم و متّکى به ایمان و شخصیت و شرافت و وجدان.

– تصمیمى راسخ و غیر قابل عدول.

حتّى اگر به عللى این تصمیم ده بار هم شکسته شد مجدداً، بلکه قاطع تر و راسخ تر باید تصمیم بگیرند و با همان امیدوارى و ایمان تصمیم خود را تجدید کنند.زیرا سرانجام آثار این تصمیم ها در ناخودآگاه آنها اثر گذارده و هنگامى که روى هم متراکم شد تأثیر خود را خواهد بخشید.امّا مسلّماً و بدون تردید اگر این تصمیم شکسته نشود خیلى زودتر آثار این عادات شوم از روح و جسم آنها برچیده خواهد شد.

بدیهى است این گونه افراد اگر رابطه و پیوند نزدیکى با خداى خود برقرار سازند و با تمام ذرات وجود خود از ساحت مقدّس او استمداد جویند، و به لطف او امیدوار و دلگرم باشند در پرتو این ایمان مذهبى خیلى زودتر نتیجه خواهند گرفت.

راه های قطعی درمان خود ارضایی و استمناء

برای شروع به  تک تک نکته های زیر دقت داشته باشید:

۱ . نخستین گام برای درمان استمناء، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به كارگیری دقیق دستورها است. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كلیدی و محوری را ایفا می‏كند. درمان و چاره جویی باید منطبق با خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی كه او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت كه درمان نخواهد شد. بنابر این بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه كند و جمله معروف – خواستن توانستن است- عین حقیقت است.

 
۲ . تلاش برای تقویت اراده از گام‏های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینكه هنوز اراده باقی است، این است كه شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه‏های زیادی پیشنهاد شده كه از جمله آنها تلقین به خود است. اراده همچون نهالی است كه باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفایی و ثمردهی برسد. ویكتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید: افراد مبتلا به استمناء، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد. پل ژاگو بر آن است كه: تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است.

 
۳ . سعی شود شكم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.

 
۴ . از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.

 
۵ . از نگاه كردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریك كننده، خودداری شود.

 
۶ . از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریك‏كننده و فكر كردن در این امور، دوری شود.

 
۷ .  از خوردن مواد غذایی محرك، مانند خرما، پیاز، مرچ، تخم‏مرغ، گوشت سرخی، و غذاهای چرب – اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا شود.

 
۸ . قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

 
۹ . از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود.

 
۱۰ . از دست ‏ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی كرد.

 
۱۱ . هرگز نباید به رو خوابید.

 
۱۲ . به منظور تخلیه انرژی – زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش كرد.

 
۱۳ . برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، عبادت و … پر كند.

 
۱۴٫ سعی کنید کمتر در مكانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید. هرگاه مورد هجوم افكار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به كاری سرگرم كند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشاركت در برنامه های جمعی بسیار مفید است. تلقین به شخص كمك می‌كند تا اراده‌ی خود را تقویت كند و به خود بگوید كه می‌تواند استمنا را كنار بگذارد.

 
۱۵ . منحرف كردن فكر بسوی دیگری در صورتی كه تحریكی برای استمناء اتفاق افتاد.

 
۱۶ . دوری از خیال‌پردازی و سرگرم بودن به كارهای مفید مانند مطالعه، ورزش و …

 
۱۷ . تنهایی، كلید اقدام به استمنا است. لذا تنها نمانید.

 
۱۸ .  هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که آلان خدا من را می بیند.

 
۱۹ . هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که می خواهید در مقابل چه کسی گناه کنید.

 
۲۰٫  هر کاری که شما را به فکر این کار بیندازد آن کار را سریع ترک کنید.

 
۲۱ . هر صحنه ای که شما را تحریک می کند آن صحنه را ترک کنید.

 
۲۲ .  به خدا توکل کنید.

 

 

۲۳ . قاطعانه برای ترک این عمل تصمیم بگیرید. (اگر قبلاً نیز تصمیم به ترک جلق گرفته باشید اما موفق نشده باشید، اراده شما تا حدی ضعیف شده است. در این صورت باید به خود تلقین کنید که اراده قوی ای دارید. برای این کار موفقیت های خود در زندگی را در ذهن مرور کنید و مرتب به خود بگویید که من بسیار پر اراده هستم و تصمیم به هر کاری که بگیرم، آن کار را انجام خواهم داد)

 
۲۴ . از رفت و آمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به جلق دعوت می کنند، دوری کنید و رابطه خود را با دوستان جلقی تان تا حد ممکن کم کنید.

 
۲۶ . از بودن در مکان های تنها خودداری کنید و وقتی به حمام و دستشویی می روید، در را قفل نکنید. بعد از شستشو حمام را سریع ترک کنید.

 
۲۷ . از نگاه کردن به بدن عریان خود نیز اجتناب کنید.

 
۲۸ . سعی کنید تماس بدنی با دیگران و لو در شوخیهای دستی پرهیز کنید.

 
۲۹ . روزه گرفتن دو روز در هفته برای کم کردن حس شهوت جویی شما بسیار مفید است. اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، غذای خود را به حداقل برسانید و وعده غذایی ظهر را نخورید. سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.

 
۳۰ . شبها قبل از خواب مطالعه کنید و با لباس کامل بخوابید و بعد از بیدار شدن سریع رختخواب را ترک نمایید. همچنین هرگز به رو نخوابید.

 
۳۱ . سعی کنید دائما وضو داشته باشید.

 
۳۲ . از ذکر خدا ولو در دل غافل نشوید.

 
۳۳ . شبها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که فرصت انجام این عمل نباشد.

 

 

۳۴ .  بیاد داشته باشید که تصمیم دارید این عمل را ترک کنید.

 
۳۵ .  بعد از تصمیم حتی یک بار هم سراغ این عمل نروید زیرا اراده شما را سست خواهد کرد.

 
۳۶ .  یاد مرگ انسان ساز است .

 
۳۷ . پشیمانی بعد از عمل را بیاد داشته باش.

 
۳۸ . این احتمال را بده که دیگر زنده نمانی و بدون توبه در پیشگاه خدا حاضر شوی.

 
۳۹ . مضرات این عمل را بیاد داشته باش.

 
۴۰ . این را بدان که بخاطر لذت چند لحظه ای از رحمت خدا دور می شوی

 

 

۴۱ . استحمام با آب سرد (البتّه در مواقعى که وضع هوا اجازه مى دهد) و سپس ماساژ دادن بدن با حوله نیز کمک مؤثرى به این گونه افراد مى تواند بنماید.

 

 

۴۲ . توجّه مخصوص به ورزش : معروف است ورزشکاران نسبت به مسائل جنسى کم علاقه هستند، چون ورزش مقدار فراوانى از انرژى هاى بدنى و فکرى آنها را به خود اختصاص مى دهد و طبعاً از مسائل دیگر کم مى کند.به همین دلیل براى جلوگیرى از تحریکات زیاد جنسى لازم است جوانان برنامه هاى وسیع و متنوع ورزشى انتخاب کنند.

 

«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ» : كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است ( بقره (۲)، آيه ۲۲۲٫)

(برگرفته از پرسمان-دکتر دهقان نژاد-طب پارسی-مرهم)

مطلب زیر را نیز حتما مطالعه کنید.

 

7 دیدگاه

 1. سلام میخوام بدونم که میشه پیاز بزنیم تابتونیم خودارضایی روترک کنیم؟
  تروخداجوابشو به ایمیلم ارسال کنید.

  • سلام محمد جان
   لازم نیست دنبال روش های عجیب و غریب برید میتونید ارتباط خودتون رو با خدا قوی کنید و سعی کنید از شرایطی که باعث می شود تحریک شوید دوری کنید.

 2. من چندین ساله خودارضایی میکنم و هرشبم پشیمان میشم کاراز اینا گذشته وضعیتم خیلی وخیمه در راه خداکمکم کنید شباتاصب بیدارم همه مطالب شمارو خوندم ولی کاریش نمیشه کرد میاد سراغم غریزس کاریش نمیشه کرد شابد اگر تونستید یه دارویی رو بهم معرفی کنید ک دیگه تااخر عمر دست ب خود ارضایی نزنم حتی کافورم جلودارش نیس خیلی نا امیدم

  • سلام دوست گرامی
   خدا این نیاز رو تو همه انسان ها قرار داده و راه درست ارضای این نیاز هم فقط از طریق ازدواج هستش،شما باید جایی به خودتون تلنگر بزنید اولین کار اینه که خودت رو به خدا نزدیک کنی این چیزیه که واقعیت داره فقط حرف نیس،سعی کن با نماز ذکر رابطه خودت رو قوی کنی،خدا هم کمکت میکنه فقط باید اراده کنی،سعی کن از لب تاب یا گوشیت فقط یه وقت هایی خاصی استفاده کنی،یه مدت از شبکه های اجتماعی کمتر استفاده کن،سعی کن از هر چیزی که تحریکت میکنه دوری کنی،از دیدن تصاویر تحریک کننده تا …،میتونی هفته ای یکی دو بار روزه بگیره واقعا موثر هستن این راه حل ها فقط واسه آدمای مذهبی نیس دوست من کافیه انجام بدی
   و در آخر هم اونقدر خودت رو مشغول کن کتاب بخون،ورزش برو،همه اینا تاثیر دارن فقط خودت رو سرگرم کن،شدنیه فقط یکبار اراده کن
   امیدوارم موفق باشی دوست من

 3. سلام خسته نباشید منم مثل این دوستمون تنهو شرایطم اینجوریه ولی من از نظر پزشکی دارو میخوام همه اینا رو انجام دادم مدت زمانی که ترک کردم ۱۳ روز بود داروی پزشکی خواهشا معرفی کنید نزدیک داره میشه به ۶ سال این کار حال بهم زن انجام میدم

  • سلام امیرجان
   قرص خاصی برای این کار در نظر گرفته نشده و تنها راه درمان کنترل فکر و روان است و باید خودتون رو قوی کنید و به خودتون تلقین کنید که می تونید تنها باید یه سری از رفتارهایی که در این مقاله اشاره شده رو با دقت انجام بدین.

 4. سلام
  دوست عزیز,به خدا توکل کنید وامیدوارم موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *