خانواده خواستگارهایم به ازدواج رضایت نمی‌دهند

دسته: مشاوره خانواده
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۵

خانواده خواستگارهایم به ازدواج رضایت نمی‌دهند

 

سوالدختری ۲۹ ساله هستم با مدرک کارشناسی، به علت این که اصل و نسب خانوادگی نداشتم، هیچ گاه خانواده خواستگارهایم به وصلت با من رضایت نمی دهند. چه کنم؟

پاسخ از مهسا جعفری نسب – روان‌شناس بالینی:

 

«منظور از اصالت خانوادگی در چند چیز است که شامل: حلال زادگی و نجابت، پارسایی و تقوایی، افکار و اعتقادات صحیح، صلاحیت در اخلاق و صفات انسانی، داشتن مقام و اعتبار و … است. مسلما تمامی این موارد به شخص شما و خانواده ای که در آن رشد یافته اید، برمی گردد و در بعضی مواقع افراد به دلایل مختلفی از داشتن خانواده محروم می شوند یا با وجود داشتن خانواده با مشکلاتی از قبیل شرایط اقتصادی پایین و محیط نامناسب، بی بند و باری و … در شرایط ویژه ای قرار می‌گیرند که باعث می‌شود دارای موقعیت خاصی باشند و نگاه اطرافیان نسبت به آن ها همراه با دلیل و توجیه باشد ولی این موضوع دلیل نمی شود که از داشتن صفات شایسته و اصالت شخصی برخوردار نباشند؛ زیرا هر فرد در نوع خودش خاص و منحصر به فرد است و حق دارد به انتخاب مسیر زندگی خویش بپردازد.

 

بپذیرید که اصل و نسب داشتن مهم است

در اولین قدم باید اذعان کرد که داشتن اصالت خانوادگی برای هر خانواده و هر فرد در امر ازدواج بسیار مهم است؛ زیرا برای داشتن خانواده ای سالم و صالح باید به خانواده و افرادی که شخص با آن ها در ارتباط است؛ نگریست با این حال، آن چه مهم است اصل پارسایی و داشتن مهارت های لازم برای ازدواج هم است که به عنوان اصلی مهم برای تقویت بنیان خانواده نیاز است. از دیگرسو، لازم است برای امر مهم ازدواج و انتخاب فرد مورد نظر به اصل هم کفو بودن خانواده ها پرداخت. با این توصیفات شما باید بپذیرید اصل و نسب خانوادگی داشتن، معیار مهمی برای ازدواج است.

خانواده خواستگارهایم به ازدواج رضایت نمی‌دهند

به دنبال کسب پیشرفت های شخصی باشید

شاید اصالت خانوادگیتان دست شما نباشد و نتوانید آن را تغییر دهید ولی با راهکارهایی می توانید به خواستگاران خود نشان دهید که خود شخص  شما از نظر اجتماعی بودن و سطح تحصیلات و درآمد می توانید به حداقلی از رضایت دست یابید. از جمله این اقدامات دست یافتن به سطوح تحصیلی بالاتر و دست یافتن به شغلی مناسب است که در شان شخصیت شما و بادرآمد کافی باشد تا حداقل بتوانید از طریق شخصیت خودتان به این اصالت دست یابید و اگر خواستگار شما از جانب خانواده تان مشکلی داشت، با دیدن شخصیت فردی خود شما و ویژگی‌های مثبتی که شما دارید از جمله سطح تحصیلات، درآمد بالا و جایگاه اجتماعی مناسب به خواستگاری از شما رضایت دهند.

علاوه بر این به ارتباطات خود نیز بها دهید و با افرادی معاشرت کنید که هم در خور شخصیت شما باشند و هم بتوانند برای شما سطح بهتری از رضایت افراد مناسب در زندگی آینده تان فراهم کنند و به شما اعتبار بخشند. هرچند این به این معنا نیست که هر فردی برای خودش اعتباری ندارد بلکه به این معناست که گاهی ارتباط با افراد مثبت اندیش و هدف گرا در پیرامون زندگی ما، می توانند به ما کمک کنند راه زندگی خود را بهتر پیدا کنیم و قدم هایی محکم در این راه برداریم  و از طرفی به رشد روزافزون ما در زندگی کمک شایانی کنند.

 

قربانی شرایط نشوید

سخن آخر این که هر انسانی دارای اصالت خانوادگی است؛ ولی نباید هیچ گاه خود را قربانی شرایط پیش آمده کنیم مطمئنا در هر انسان بذری برای رشد و تعالی وجود دارد که می تواند آن را در بهترین زمان و مکان به رشد و نمو برساند و باعث تعالی و تکامل خود و اطرافیانش شود.»

(خراسان)

سایت آی همسر ؛ راهنمای ازدواج و همسرداری


نوشته شده توسط:admin - 818 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: