استعداد تحصیلی

دسته: رپورتاژ آگهی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 3 اردیبهشت 1397

استعداد تحصیلی

از سال 1390 که آزمون دکتری به صورت نیمه‌متمرکز برگزار می‌شود، سنجش شامل دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه بوده است. مرحله کتبی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود، در سال‌های مختلف تغییراتی داشته است، با این حال دروس عمومی بخش ثابت این آزمون بوده‌اند.

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی آزمون کتبی دکتری نیمه‌متمرکز است که به سنجش توانایی‌ ذهنی و درک داوطلبان، قدرت تحلیل و استعداد آنها می‌پردازد. سؤال مهمی که همیشه برای داوطلبان آزمون دکتری مطرح بوده، این است که آیا مطالعه استعداد تحصیلی دکتری ضروری است و آیا خواندن این درس تأثیری در نمره نهایی آنها دارد یا خیر. در واقع نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می‌پردازد و مطالعه برای آن تأثیر خاصی ندارد و نخواندن مشکلی ایجاد خواهد نکرد. اما حقیقت آن است که پاسخ‌دهی به سؤالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت‌های خاص خود است و این مهارت‌ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهد شد.

گرچه برخی از داوطلبان بدون مطالعه این درس توانسته‌اند نمرات متوسط به بالایی کسب نمایند، اما نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که اگر این داوطلبان نیز وقت مناسبی به این درس اختصاص داده بودند می‌توانستند نمرات بالاتری به دست آورند. در وب‌سایت آزمون دکتری پی اچ دی تست، علاوه بر درج کلیه اخبار و اطلاعات آزمون دکتری و پذیرش‌های دکتری بدون آزمون، کتاب رایگان استعداد تحصیلی دکتری نیز به عنوان منبع مناسبی


نوشته شده توسط:آی همسر - 82 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها: