آیا در دوران سربازی ازدواج کنیم یا خیر؟!

دسته: ازدواج , مسائل قبل از ازدواج
بدون دیدگاه
جمعه - ۸ بهمن ۱۳۹۵

آیا در دوران سربازی ازدواج کنیم یا خیر؟!

امروزه شايد ازدواج در دوران سربازي كمتر اتفاق بيفتد چون داشتن شغل مناسب لازمه‌ي ازدواج است. در گذشته جوانان با سن كم به خواستگاري مي‌رفتند و بعد ازدواج به تحصيل خود ادامه مي‌دادند.پيشرفت و تكنولوژي و وارد شدن تجملات به زندگي سادگي و كم توقعي را از افراد گرفته است و اين مسئله بر همه‌ي جوانب زندگي انسانها تأثير گذاشته است.ازدواج كردن نيز از اين امر مستثني نيست. فرهنگ‌سازي در جهت پايين آوردن سطح توقعات خانواده‌ها و دادن امكانات به جوانان مي‌تواند دوباره ازدواج در سنين پايين را در جامعه رواج دهد.

 

با خواستگاری که سرباز است چه کنیم؟

 

گروه اول،‌گروه خطرناكی است و باید از ازدواج با آنها اجتناب کنید. این افراد حاضر نیستند كه خود را به سختی بیندازند و معمولاً از پذیرش هرگونه مسئولیتی سرباز می زنند و به قول معروف بی كار و بی عارند. باید توجه داشت كه هرگز نمی توان به افراد این گروه اعتماد و تكیه كرد. آنها ترجیح می دهند یک شبه ره صد ساله را بروند و معمولا می گویند: «چرا باید سربازی بروم وقتی می توانم این زمان را کار کنم و دو سال جلوتر باشم؟» این استدلال اگرچه منطقی به نظر می رسد اما در واقع نشان می دهد که پسر نمی خواهد با واقعیت های موجود کنار بیاید و به دنبال فرار از وظایف خود است.

 

گروه دوم،‌كسانی اند كه به دلیل شرایط كاری و خانوادگی دلیلی برای سربازی رفتن نمی بینند. بیشترین افراد این گروه را كسانی تشكیل می دهند كه به كارهای آزاد اشتغال دارند.

ازدواج با افرادی كه حاضر نیستند هرگز به سربازی بروند مشكلات زیادی در زندگی فردی و زناشویی ایجاد می كند زیرا جامعه و قانون ما برای آنها محدودیت هایی ایجاد نموده است.

البته زندگی متاهلی و سربازی رفتن سختی های خاص خود چون كم درآمدی،‌ سختی كار، دوری و … را برای زن و مرد به همراه می‌آورد ولی شیرینی های زندگی مشترك آنقدر زیاد هست كه بتوان به خاطر رسیدن به آن برخی از تلخ‌كامی ها را تحمل كرد

طبق قوانین كشور ما استخدام و به كارگیری فردی كه سربازی نرفته به خصوص در ادارات دولتی و نیمه دولتی ممنوع است. نقل و انتقال هرگونه سند رسمی برای این افراد غیرممكن است. مثلاً این افراد حق خرید و فروش خانه، مغازه و … به نام خود را ندارند. حق خروج از كشور و رفتن به سفرهای برون كشوری از این افراد سلب شده است. در واقع به این افراد پاسپورت داده نمی شود.

 

و اما گروه سوم ، كسانی هستند كه به دلیل ادامه تحصیل و پیشرفت علمی به صورت موقت رفتن به سربازی را به عقب انداخته اند كه كاملاً منطقی و درست است.

 

بر این اساس افراد با فرض طی سریع مدارج علمی در ۲۳ سالگی از مقطع کارشناسی و در ۲۵ سالگی از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. اگر این افراد بخواهند پس از اتمام تحصیلاتشان تازه دوران خدمت سربازی را  طی نمایند و بعد به فكر ازدواج بیفتند یعنی تقریباً باید در سن ۲۷ الی ۲۸ سالگی ازدواج نمایند. در حالیكه ازدواج نه منافاتی با ادامه تحصیل و پیشرفت علمی فرد دارد و نه با سربازی رفتن در تضاد است.

 

البته زندگی متاهلی و سربازی رفتن سختی های خاص خود چون كم درآمدی،‌ سختی كار، دوری و … را برای زن و مرد به همراه می‌آورد ولی شیرینی های زندگی مشترك آنقدر زیاد هست كه بتوان به خاطر رسیدن به آن برخی از تلخ‌كامی ها را تحمل كرد. پس اینكه عده ای سربازی نرفتن پسر را دلیل محكمی برای رد خواستگاری پسر معرفی می كنند، در حالی‌كه پسر به دلیل اشتغال به كار، حرفه یا تحصیل و بالاجبار رفتن به سربازی اش را به تعویق انداخته است اشتباهی بزرگ است.

 

آیا در دوران سربازی ازدواج کنیم یا خیر؟!

 

همسری که سرباز است

سربازي هميشه دغدغه و دلمشغولي والديني است كه فرزند پسر دارند. پسران هرچه بزرگتر مي‌شوند نگراني و دلشوره پدر والدین‌شان نیز بيشتر مي‌شود. رفتن به سربازي، عمل كردن به توصيه پيامبراست كه يادگيري چند مهارت از جمله تيراندازي را براي جوانان ضروري دانسته‌اند كه اين به معناي آماده شدن براي دفاع از سرزمين‌هاي اسلامي است.

 

شايد تا چندسال پيش ازدواج پسران در دوران سربازي امری معمولي بود. والدين براي پسر سربازشان به خواستگاري مي‌رفتند و بعد از عقد پسر خدمت سربازي را تمام مي‌كرد و بعد از آن زندگي مشترك را شروع مي‌كردند.

 

در آن زمان ادامه تحصيل و رفتن به دانشگاه چندان مرسوم نبود. وارد شدن به بازار كار با ديپلم و يا كمتر از آن ممكن بود. ادارات دولتي نيز معمولا با مدرك ديپلم استخدام مي‌كردند.

امروزه و در شرايط كنوني ازدواج در دوران سربازي به عوامل و شرايطي بستگي دارد و مانند گذشته آسان نيست. بعضي از پسران قبل از سربازي به دانشگاه مي‌روند. آنها مي‌توانند در طول دوره‌ي تحصيل كار كنند و درآمدي داشته باشند در چنين شرايطي در حین سربازي مي‌توانند ازدواج كنند.

 

داشتن درآمد ثابت و كافي لازمه‌ي ازدواج است. كساني كه در زمان خدمت سربازي هنوز تحصيلات و مدركي ندارند و آينده‌ي شغلي مناسبي در انتظارشان نيست ازدواج كردنشان مي‌تواند مشكل‌ساز شود، مگر اينكه از جانب والدين خود حمايت شوند و سرمايه‌اي براي كاركردن در اختيارشان باشد.

 

به هرحال اگر شرايط لازم وجود داشته باشد، ازدواج هرچه زودتر اتفاق بيفتد بهتر است. در توصيه‌ها و دستورالعمل‌هاي ديني تشكيل خانواده جزء اموري است كه بايد در اولويت قرار گيرد.

سالم ماندن جامعه و پيشرفت آن به ميزان اهميت دادن افراد اجتماع به ازدواج بستگي دارد.

ممكن است جواني در دوران سربازي مطمئن باشد كه بعد از پايان سربازي‌اش شغل و كار مناسبي در انتظارش است و توانايي آن را دارد كه همسرش را تأمين كند و از پس اداره‌ي زندگي برمي‌آيد، پس تصميم به ازدواج مي‌گيرد.

از سويي كسي كه هنوز كار و درآمدي ندارد و بعد از ازدواج معلوم نيست چه كاري داشته باشد و خانواده‌اي نيز ندارد كه از او حمايتمالي كند، ازدواج كردن او كاري غيرعاقلانه است.در روزگار ما توقعات بالا رفته و ديگر زندگي كردن در يك اتاق و يا زندگي كردن عروس و مادرشوهر در كنار هم و در يك خانه تقريبا غيرممكن شده است.از طرفي خانه‌ها كوچك و آپارتماني شده‌اند و از سوي ديگر جوانان استقلال را دوست دارند و علاقه‌مندند كه از ابتداي زندگي مستقل باشند.

رفتن به سربازي باعث مي‌شود پسراني كه سالها در خانه و تحت حمايت پدر و مادر خود بوده‌اند كمي با سختي‌هاي زندگي آشنا شوند و از وابستگي‌شان به خانواده كمتر شود.

 

ازدواج كردن با سربازي رفتن هيچ منافاتي ندارد شما مي توانيد همسر مناسبي را براي خود انتخاب كنيد و پس از عقد و ازدواج شرعي با ايشان به صورت نامزدي همراه بامحرميت با ايشان رفت و آمد داشته باشيد و ايشان هم در خانه پدرشان بماندتا شما خدمت سربازي خود را به پايان برسانيد و در ضمن خدمت با استفاده از مرخصي به ايشان سر بزنيد و با ايشان در تماس باشيد تا هم از دوران شيرين نامزدي بهره بيشتري ببريد و هم آمادگي بيشتري براي زندگي مشترك پيدا كنيد و هم از شر وسوسه هاي شيطاني و آلوده شدن به گناه درامان بمانيد . از طرفي در مدت سربازي علاوه بر مكالمات ، مكاتبات و ملاقات ها از راهنمائيها و تشويق هاي همديگر بهره مي بريد و شناخت بيشتر و بهتر از خود و زندگي پيدامي كنند .

 

 

در اينجا نقش خانواده ها نيز بسيار مهم است و بيش از ديگران مي توانند به آنها كمك كنند .آنها بايد شرايط ازدواج و هزينه هاي آن را سبك تر كنند ، از تشريفات ازدواج بكاهند . وضع اقتصادي طرف مقابل را در نظر بگيرند ، به آنها كمك كنند . از نظر مسكن حداقل تا پايان خدمت سربازي پسر و انتخاب شغلي مناسب براي وي ، آنها را در كنار خود نگه دارند.و به زندگي آنها صلح و صفا و دوستي و اميد ببخشند و آنان را براي زندگي مشترك و آينده اي بهتر و زيباتر آماده سازند .

گردآوری:سایت آی همسر


نوشته شده توسط:admin - 818 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: