آداب و رسوم «بله برون» را بدانیم!

دسته: ازدواج , مسائل قبل از ازدواج
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

آداب و رسوم «بله برون» را بدانیم!

 

شروع یک مشروط به گذراندن هفت‏ خان رستم است. خواستگاری، نامزدی، عقد، عروسی و… رسم‎هایی است که گذرانده می‎شود تا دختر و پسری بتوانند با خیال راحت زیر یک سقف زندگی خود را شروع کنند. بله_برون یکی از این مراحل مهم است که تقریبا در تمامی شهرها مرسوم شده است.

به نقل از بانو-بله‎برون یا بله‎گیران یا مهربُران و یا خرج‎بُران به مراسمی گفته می‎شود که به نوعی خواستگاری رسمی‎تر و با حضور افراد بیشتر است. معمولا این رسم بعد از صحبت‎های اولیه دختر و پسر و آشنایی خانواده‎ها با یکدیگر و رسیدن به توافق اولیه صورت می‌گیرد که برای علنی شدن و جدی شدن این پیوند است.

میزبان مراسم

میزبان این مراسم خانواده دختر بوده و مهمانی در منزل آن‎ها برگزار می‎شود. در گذشته تنها مردان فامیل دور هم جمع می‎شدند و صحبت‎ می‎کردند اما امروزه زنان نقش مهمی در این مراسم دارند. غالبا مهمان‎ها افراد نزدیک و بزرگ فامیل هستند مانند پدربزرگ و مادربزرگ و عمو، دایی، خاله و عمه و نزدیکان دیگر. حضور بچه‎ها در این مراسم به دلیل رسمی بودن آن، بی‎معنی است. زمان برگزاری غالبا عصر و به صرف شیرینی و میوه است. نوشیدنی نیز می‎تواند با توجه به فصل، شربت و یا چای باشد.

مهمان مراسم

خانواده داماد به عنوان مهمان باید دستِ پر خدمت خانواده عروس برسند. یک جعبه شیرینی و یک سبد گل از ملزومات این مراسم است. علاوه بر آن هدایای برای عروس می‎برند که پارچه چادر عروس، پارچه پیراهنی و یکحلقه به عنوان نشان را شامل می‎شود. برخی بر اساس رسم خود هدایای دیگری مانند مانتو، کفش، کیف و… را نیز هدیه می‎برند. این هدایا توسط نزدیکان داماد برای عروس تزیین می‌شود که هنر و سلیقه خانواده داماد را نشان می‎دهد، هرچند افراط در هر زمینه‎ای اشتباه است.

آداب و رسوم «بله برون» را بدانیم!

فلسفه بله‎برون

از دلایل برگزاری این مراسم، علنی شدن ازدواج دختر و پسر است. در این مهمانی عصرانه، بزرگان دو طرف درمورد مسائل مهمی مانند مهریه و تاریخ عروسی صحبت می‎کنند. بهتر است دختر و پسر از قبل درمورد مهریه به توافقی رسیده باشند تا در مراسم دچار مشکل و اختلاف نشوند. تعیین مهریه بر اساس عرف خانوادگی و میزان توانایی پسر است. قبول رقم‎های غیرعادی و خارج عرف مطمئنا به ضرر طرفین تمام خواهد شد.

مواردی مانند تاریخ عقد، مدت زمان عقد، خواندن یا نخواندن صیغه_عقد، تاریخ تقریبی عروسی، میزان شیربها ( البته این رسم در بسیاری از شهرها از بین رفته است)، تعیین روز برای خریدهای عقد، تعیین میزان هزینه برای خرید سرویس و وسایل عروس، صحبت در مورد شرط و شروط احتمالی طرفین، آشنایی با رسم و رسوم خانوادگی یکدیگر، انتخاب محل سکونت زوجین و نحوه برگزاری مراسم عروسی نیز در این روز مشخص می‌شوند.

بعد از به توافق رسیدن طرفین، شیرینی به بهانه شیرین کردن کام بین مهمان‎ها پخش می‎شود. بعد از آن هدایا به عروس تقدیم می‎شود و حلقه نیز توسط داماد دست دختر می‎شود. اگر بر خواندن صیغه موقت تا زمان عقدتوافق شده باشد نیز صیغه‌ای خوانده می‎شود و دختر و پسر با توجه به شرایط صیغه به یکدیگر محرم می‎شوند


نوشته شده توسط:admin - 813 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: