مطلب ویژه

» آموزش روابط زناشویی » «پیرونی» عارضه‌ای قابل درمان

تاریخ انتشار : 1396/05/21 - 16:58

«پیرونی» عارضه‌ای قابل درمان

سایت آی همسر- آموزش روابط زناشویی به گزارش جام جم، سیر پیشرونده دارد و اگر به طور مناسب درمان نشود، اکثرا سبب ناتوانی جنسی در مرد خواهد شد. مهم‌ترین عاملی که سبب کجی اکتسابی آلت‌ تناسلی می‌شود، بیماری پیرونی است. هنوز عامل اصلی این بیماری مشخص نشده، ولی بسیاری از متخصصان وارد شدن ضربه به […]

سایت آی همسر- آموزش روابط زناشویی

به گزارش جام جم، سیر پیشرونده دارد و اگر به طور مناسب درمان نشود، اکثرا سبب ناتوانی جنسی در مرد خواهد شد. مهم‌ترین عاملی که سبب کجی اکتسابی آلت‌ تناسلی می‌شود، بیماری پیرونی است. هنوز عامل اصلی این بیماری مشخص نشده، ولی بسیاری از متخصصان وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن دخیل می‌دانند. باید بدانید بیماری پیرونی دارای سه مرحله است. مرحله حاد، مزمن زودرس و مزمن دیررس.

علامت بارز مرحله حاد، احساس درد در آلت تناسلی بویژه هنگام نعوظ است. اگر در این مرحله بیمار به پزشک مراجعه کند، احتمال این که با درمان جلوی پیشرفت بیماری را بگیریم زیاد است، ولی صد‌در‌صد نیست. این مرحله حدود شش تا 12 ماه طول می‌کشد و بیشتر مردان مبتلا نیز یا به آن اهمیت نمی‌دهند یا به علت خجالت به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

پس از سپری شدن این مرحله، بیمار وارد فاز مزمن زودرس خواهد شد که در آن کم‌کم بافت فیبری در اجسام غاری ایجاد و پلاک تشکیل و بتدریج آلت تناسلی در حین نعوظ به طرف پلاک کج می‌شود. اندازه و تعداد پلاک بسته به شدت بیماری و مدت زمانی که از آن سپری شده، متغیر است. این پلاک‌ها براحتی با دست قابل لمس هستند و ضمن کج کردن و کوتاه کردن آلت‌تناسلی به توانایی نعوظ بیمار هم آسیب می‌زنند.

این در حالی است که مرحلة مزمن زودرس حدود شش ماه طول می‌کشد و پس از آن بیمار وارد مرحله مزمن دیررس می‌شود. در این مرحله یک اتفاق مهم می‌افتد و آن رسوب کلسیم روی پلاک است که اصطلاحا به آن کلسیفیه شدن می‌گویند. در این مرحله کجی آلت‌ تناسلی شدت یافته و بیمار مبتلا به اختلال در نعوظ می‌شود. در حالت نعوظ ممکن است آلت تناسلی تا محل پلاک سفت شود و بعد از آن آلت‌ تناسلی شل باقی می‌ماند و یک حالت شبیه ساعت شنی ایجاد می‌شود، یعنی آلت‌ تناسلی در یک قسمت باریک می‌شود. در برخی مواقع شدت کجی آن‌قدر زیاد است که نزدیکی امکانپذیر نیست. تنها درمان در این مرحله جراحی است که البته همیشه هم مشکل بیمار را حل نمی‌کند. از طرفی تشخیص بیماری پیرونی در مرحله حاد اهمیت زیادی دارد، چون اگر سیر بیماری پیرونی کنترل نشود می‌تواند به طرف ناتوانی جنسی پیش رود.

یکی دیگر از مواردی که سبب تشکیل بافت فیبری و کجی بعدی آلت تناسلی می‌شود، شکستگی آلت‌تناسلی است که پدیده نادری هم نیست. در شکستگی، آلت‌تناسلی در حالت نعوظ یکباره تا شده و به دنبال آن درد شدید همراه با تورم و کبودی شدید آلت‌تناسلی و نواحی اطراف ایجاد می‌شود. این افراد نیاز به عمل جراحی اورژانسی دارند و اگر عمل نشوند ممکن است برای همیشه دچار ناتوانی جنسی شوند.

دکتر محمد‌رضا صفری‌نژاد

جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراریمنبع
——————————————————————————
گردآوری و تنظیم:سایت آی همسرارسال دیدگاه