فرزند نوجوانتان را غرق محبت کنید... | مجله آی همـســر؛سایت خانواده موفق
با خانواده همسر خود همانگونه رفتار کنیم که با خانواده خود رفتار می کنیم
خوش آمدید به آی همـسر - امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
خانه » مشاوره خانواده » فرزند نوجوانتان را غرق محبت کنید…
فرزند نوجوانتان را غرق محبت کنید…

فرزند نوجوانتان را غرق محبت کنید…

سایت آی همسر- مشاوره

پرسش و پاسخ هایی پیرامون ارتباط با نوجوانان

مهم ترين نياز كودكان عشق و محبت والدين است. اما اولویت بعدی به همان اندازه مهم ایجاد یک ساختار است، حتى نوجوانان نيز نياز به تعیین قواعد و حدود دارند.

 

رفتار با نوجوان


با توجه به اینکه فرزندانم در سنین نوجوانی هستند لطفا بفرمایید که چگونه با آنها رفتار کنم تا مثل دوست باشیم و مسائل و مشکلاتی را که در سر راهشان هست را با من راحت در میان بگذارند؟

یکی از دوران های حساس و مهم زندگی انسانها دوره نوجوانی آنهاست که هم برای خودشان و هم والدینشان مشکلات فراوانی به وجود می آورد. در این راستا لازم است والدین موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

نقش اول را والدین بازی می کنند

بسياى از پدر و مادرها فكر مى‌كنند با بزرگتر شدن كودكانشان دیگر به عنوان مربی کاری از دست‌شان برنمی‌آید. اين نظر كاملاً اشتباه است. 

فرزندانتان را غرق محبت کنید

نوجوانتان را از محبت لبریز کنید و عواطفتان را به طور فیزیکی به آنها نشان دهید. اصلا هم فکرش را نکنید که اگر آنها را از محبت لبریز کنید آنها در آینده صدمه خواهند دید. 

خود را كنار نكشيد

تقریبا بیشتر پدرها و مادرها در دوران کودکی در تمام مراحل زندگی همراه کودکان خود هستند ولی به محض بزرگتر شدن کنار می کشند که این یک اشتباه بزرگ است. هنوز هم مهم است که در زندگی فرزندتان دخیل باشید شاید حتی بیشتر از قبل. در برنامه‌های مدرسه فرزندتان شرکت کنید. دوستان او را بشناسيد. و زمان‌هایی را با هم بگذرانید.

روش‌های فرزندپروری‌ را با سن فرزندتان سازگار کنید

بسیاری از راهبردهای فرزندپروری که در یک دوره سنی موثر بوده‌اند، در مرحله بعدی رشد فرزندتان کارآیی‌شان را از دست می‌دهند. برای مثال بزرگتر شدن کودکان توانایی استدلالشان هم بيشتر مى‌شود و اگر چیزی که از آنها می‌خواهید، از نظرش بی‌‌معنا باشد، با شما مخالفت خواهد كرد.

نوجوانتان را از محبت لبریز کنید و عواطفتان را به طور فیزیکی به آنها نشان دهید. اصلا هم فکرش را نکنید که اگر آنها را از محبت لبریز کنید آنها در آینده صدمه خواهند دید.

حد و مرزها را به آنها نشان دهید

مهم ترين نياز كودكان عشق و محبت والدين است. اما اولویت بعدی به همان اندازه مهم ایجاد یک ساختار است، حتى نوجوانان نيز نياز به تعیین قواعد و حدود دارند. محكم و در عين حال منصف باشيد. در صورتی که فرزندتان پختگی بیشتری از خود نشان داد، قواعدتان آسان‌تر کنید. اگر او نمی‌تواند به درستی از این آزادی استفاده کند، دوباره قواعد را سخت‌تر کنید و چند ماه دیگر آزادتر کردن او را امتحان کنید.

برای رسیدن به استقلال به آنها کمک کنید

بسيارى از پدر ومادرها به به نادرست ميل به استقلال در فرزندان خود را به سركشى، نافرمانى و يا بى‌احترامى تعبیر می‌کنند؛ اما ميل به استقلال رفتارى كاملاً طبيعى و سالم است. فضاى روانى لازم براى اتكا به خود را در اختیار فرزندتان قرار دهيد، وسوسه كنترل همیشگی او را در خودتان مهار کنید.

دليل تصميمات‌را بيان كنيد

هر پدر و مادر خوبى انتظاراتى از فرزندان‌شان دارد، اما برای آنکه نوجوان‌تان این انتظارات را برآورده کند، قواعد و تصمیمات‌تان باید واضح و متناسب باشند. در حالیکه کودکتان با افزایش سن مهارت بیشتری در استدلال پیدا می‌کند. ديگر اصلاً خوب نيست كه به او بگوييد: «حرف حرف من است.»


منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره شیوه های تربیتی مرکز مشاوره منبع
——————————————————————————
گردآوری و تنظیم:سایت آی همسر


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به روان پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.© کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت « آی همسر » محفوظ می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب تنها با درج لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

طراح ، سئو و بهینه سازی توسط :