مطلب ویژه

» مشاوره خانواده » شیوه برخورد مناسب با والدین همسر

تاریخ انتشار : 1396/04/13 - 14:56

شیوه برخورد مناسب با والدین همسر

سایت آی همسر- مشاوره مردیث هانسن، روان شناس بالینی که در نیوپورت کالیفورنیا با گروه همسران درمان‌جو کار می‌کند، بر این باور است که: «بیشتر افراد تا حدی با مسائل مربوط به والدین همسر درگیر هستند». برای نمونه، ممکن است احساس کنید که آنها شما را نمی‌پذیرند یا خیلی از همسر شما خرده‌گیری می‌کنند یا […]

سایت آی همسر- مشاوره

برخورد با خانواده همسر

مردیث هانسن، روان شناس بالینی که در نیوپورت کالیفورنیا با گروه همسران درمان‌جو کار می‌کند، بر این باور است که: «بیشتر افراد تا حدی با مسائل مربوط به والدین همسر درگیر هستند». برای نمونه، ممکن است احساس کنید که آنها شما را نمی‌پذیرند یا خیلی از همسر شما خرده‌گیری می‌کنند یا درمورد همه‌چیز نظر می‌دهند، از اینکه شما کجا زندگی کنید تا اینکه شما چطور والدینی برای فرزندان خود هستید.

اگر با والدین همسر خود مشکل دارید، به این معنا نیست که شما روابط ناسالمی دارید. این گفته اف دیانا بارث، روان‌کاو و درمانگر خصوصی در شهر نیویورک است. تعارض میان همسران، قطار ارتباط را از ریل خارج نمی‌کند؛ اما مدیریت نادرست ارتباطات می‌تواند این کار را بکند. این مسئله در مورد مشکلات با والدین همسر نیز صادق است. چگونگی مدیریت این چالش‌ها موضوع مهمی است. در اینجا می‌خواهیم چگونگی برقراری روابط سالم با والدین همسر را بررسی و ارزیابی کنیم:

 • همسران سالم، می‌پذیرند که والدین همسرشان، افراد متفاوتی هستند
  کتی سیبولد روان‌کاو، مدرس و ناظری از شهر نیویورک می‌گوید: «همسران سالم با پذیرش این مسئله که والدین همسر، افرادی متفاوت با روش‌های متفاوتی هستند، با آنها تعامل برقرار می‌کنند». هانسن می‌گوید: هر خانواده‌ فرهنگ خود را دارد. همسران سالم به یاد دارند که صحبت از یک فرهنگ بد یا خوب نیست، بلکه سخن بر سر تفاوت فرهنگ‌هاست.
 • همسران سالم در ارتباط با والدین همسر خود تمام تلاش خود را می‌کنند
  هانسن می‌گوید آنها به اهمیت والدین در زندگی همسرشان آگاه هستند و با احترام با آنها رفتار می‌کنند. آنها در مناسبت‌های خانوادگی شرکت می‌کنند و «به والدین همسران اجازه می‌دهند که به خانواده آنها دسترسی داشته باشند». به‌عبارت‌دیگر، تلاش می‌کنند حتی اگر «همیشه با آنها موافق نباشند، پویایی‌ها، مراسم‌ یا سنت‌های خانواده را درک کنند. آنها حتی مشتاقانه منتظر زمانی برای باهم بودن هستند».
 • همسران سالم مرزهای روشنی با والدین همسر خود دارند
  به گفته هانسن این افراد می‌توانند در مورد نیازهای خود و برنامه‌ریزی طرحی که هر دوی آنها درمورد آن اتفاق‌نظر داشته، گفت‌وگوهای صریحی با همسر خود داشته باشند. وی این مثال را بیان می‌کند: اگر مادر همسر شما بخواهد بدون اطلاع بیاید، ازنظر همسر شما اشکالی ندارد؛ اما شما موافق نیستید؛ بنابراین درباره این اختلاف‌نظر پیش‌آمده گفت‌وگو می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که لازم است اعضای خانواده کمی پیشتر تماس بگیرند تا از زمان مناسب سر زدن به شما مطمئن شوند.
 • همسران سالم روابط خود را از والدین همسر خود جدا می‌کنند
  بارث می‌گوید: «اینان همواره این نکته را به خاطر می‌سپارند که آنها با والدین او ازدواج‌ نکرده‌اند؛ بنابراین مشکلات رابطه و تعامل با والدین همسر را هر اندازه هم که پیچیده و دشوار باشد می‌پذیرند». به نظر او، زمانی که تعامل با والدین همسر دشوارتر می‌شود، همسران سالم تلاش بیشتری می کنند تا با همسر خود مهربان باشند. ممکن است بگویند «دوستت دارم» یا رفتاری عاشقانه نشان دهند.
 • همسران سالم، همسر خود را از والدین او جدا می‌دانند
  بارث این مثال را بیان می‌کند که ممکن است مادر همسر مزاحم و عیب‌جو باشد، اما همسر سالم به یاد دارد که رفتار مادر همسر بیانگر احساس همسر درمورد اظهارات مادرش نیست.
 • همسران سالم به ارتباطات خود تداوم می‌بخشند
  بارث مــی‌گـــویــد: پــردازش دشواری‌های کلام، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که هر کسی برای تعامل با والدین همسر خود دارد. پس آنها درمورد نظر خود صحبت می‌کنند، به یکدیگر گوش می‌دهند، با احساسات یکدیگر همدردی می‌کنند.
 • همسران سالم، مسئله را شخصی نمی‌کنند
  به باور بارث، همسران سالم می‌توانند این واقعیت را تصدیق کنند که والدین همسرشان انسان‌هایی هستند با احساسات طبیعی و دشوار انسانی. آنها می‌کوشند این احساسات را درک کنند و با آنها همدلی نمایند.منبع
——————————————————————————
گردآوری و تنظیم:سایت آی همسرارسال دیدگاه