مطلب ویژه

» مشاوره خانواده » از خواستگاری تا نامزدی …

تاریخ انتشار : 1396/11/11 - 3:30

از خواستگاری تا نامزدی …

سایت آی همسر- مشاوره پرسش و پاسخ هایی پیرامون انتخاب همسر  پسری 22 ساله هستم که مدت دو سال است که نامزد کرده ام ولی احساس می کنم که علاقه خاصی به نامزدم ندارم و فقط بخاطر اینکه دختر خوبیه تا حالا ادامه داده ام. از طرفی هم می ترسم که بعد از جدایی فرد […]

سایت آی همسر- مشاوره

پرسش و پاسخ هایی پیرامون انتخاب همسر

 پسری 22 ساله هستم که مدت دو سال است که نامزد کرده ام ولی احساس می کنم که علاقه خاصی به نامزدم ندارم و فقط بخاطر اینکه دختر خوبیه تا حالا ادامه داده ام. از طرفی هم می ترسم که بعد از جدایی فرد دیگری را پیدا نکنم که این ویژگی های مثبت او را داشته باشد. فقط این بی علاقگی عذابم میده لطفا راهنمایی ام کنید.

خواستگاری تا ازدواج

سن کم شما، بی تجربگی تان و همچنین آرمانگرایی که به علت همین شرایط سنی دارید، باعث می شود که نسبت به همسرتان دچار سردی باشید.
ازدواج فرصتهای بسیاری برای دوست داشتن(عشق) برایتان فراهم می کند و این دوست داشتن هیچ محدودیت و حد و مرزی ندارد. ازدواج نوعی دوست داشتن است که مفهومش آن است که صبح هنگام، زمانی که از خواب بر می خیزید کسی که بیشترین علاقه را به وی دارید، اولین کسی باشد که می بینید و وی هنوز هم مانند روزهای اول ازدواج برایتان دل فریب و دوست داشتنی باشد. به همین دلیل یکی از دلایلی که ازدواج کردن را ارزشمند می سازد این است که وقتی به درستی انجام شود مانند یک تقویت کننده بی نظیر اعتماد به نفس فرد خواهد بود و باعث می گردد از مزایای گوناگون حس دوست داشتن و عشق بهره مند گردید.

من توصیه می کنم این راهکارها را دنبال کنید اما در مقابل حتما از مراجعات حضوری نزد روان شناس هم بهره ببرید. همه این تلاشها را بکنید و سپس تصمیم نهایی را بگیرید:

– تفریحات و سرگرمی های زیادی را با همسرتان برنامه ریزی کنید.

– برای همسرتان نامه های عاشقانه بنویسید. نامه عاشقانه نوشتن برای همسر در زمانهای خاصی مثل سالگرد ازدواج، تولد، سالگرد نامزدی، زمانهایی که زن و مرد فکر می کنند گسل عاطفی میان آنها زیاد شده و … توصیه می شود. برخی از افراد استعداد شعر گویی یا استفاده از جملات نغز دارند، برخی دیگر ترجیح می دهند در این نامه، به نکات مثبت و امتیازات همسرشان اشاره کنند و برخی دیگر خاطرات خوب گذشته را که با همسر گذرانده اند، می نویسند. این کاملا به شما و استعداد و تمایلاتتان بستگی دارد. سپس این نامه را در یک مکان اختصاصی که تنها همسرتان به آن دسترسی می یابد(مانند زیر بالش و ..) قرار دهید.

– همسرتان را غافلگیر کنید. برای مثال یک هدیه که می دانید همسرتان به آن علاقه دارد تهیه کنید تا علاقه تان را به ایشان نشان دهید این هدیه حتما نباید گران قیمت باشد.

– توجه ویژه به همسرتان داشته باشید. هر روز با همسرتان در محل کار تماس داشته باشید. برای با هم بودن، تفریح کردن یا حتی قدم زدن کوتاه مدت با هم به دنبال عذر و بهانه نباشید. در گفتگو با هم از واژه های خوب استفاده کنید مثلا وقتی صبح از خواب بیدار می شوید بد اخلاق نباشید با شادابی به همسرتان سلام کنید و صبح به خیر بگویید. این طرز برخورد و به کار بردن واژه های مثبت یکی از رازهای موفقیت زوجهای جوان و خوشبخت است. شاید به نظر برخی از زوجین بیان این جملات ساده لزومی نداشته باشد اما پایه های زندگی شما را محکم و همسرتان را خوشحال تر می کند.

اگر هر یک از پیشنهادات ما را چندین روز پشت سر هم تکرار کنید خواهید دید که این رفتارها تبدیل به عادت زندگی تان می شود لذا از همین امروز یکی از عادات زوجین خوشحال و خوشبخت را انتخاب کرده و در طی روزهای متمادی تکرار کنید. خواهید دید که این رفتارها به عادت تبدیل شده و احساس رضایتمندی تان افزایش می یابد و روزهای زندگی مشترکتان شبیه به حیاتی عاشقانه می گردد.

برای با هم بودن، تفریح کردن یا حتی قدم زدن کوتاه مدت با هم به دنبال عذر و بهانه نباشید.

پرسش: من اصالتا تهرانی هستم، شخصی به خواستگاری بنده آمده که اصلیت پدر و مادرش ترک هستند اما همه خانواده در تهران زندگی می کنند. ما چند جلسه صحبت کردیم و تا الان شرایط دیگه خوب بود اما بعد از مشورت ها و با توجه به اینکه شنیده ام دو فرهنگ نمی توانند زندگی خوبی داشته باشند، میخواستم بدانم چکار کنم؟ آیا دیگه ادامه ندم؟

اختلافات فرهنگی به هر حال مشکل ساز است و نمی توان ان را انکار کرد. با توجه به اینکه در مراحل اولیه به تفاهم لازم رسیده اید نمی توان گفت که چون شما فارس هستید و آنها ترک، این ازدواج حتما توام با اختلاف خواهد بود.
من توصیه می کنم خانواده ها بیش از این با هم معاشرت کنند، رفت و آمد خانوادگی، مهمانی و حتی پیک نیک با هم داشته باشید تا با سبک زندگی و فرهنگ زندگی یکدیگر آشنا شوید و سپس ببینید واقعا تناسب لازم برای ازدواج با هم را دارید یا نه؟
ضمنا توصیه جدی دارم که حتما مراجعه حضوری(البته به اتفاق هم) نزد مشاوره قبل از ازدواج داشته باشید تا بررسیهای دقیق تری هم صورت گیرد.

پرسش: من فرزند آخر خانواده هستم که همه خواهرها و برادرهایم ازدواج کرده اند با اینکه نیاز به ازدواج دارم ولی تا حالا از دختری خوشم نیامده است نمی دانم که بهترین زمان ازدواج برای من چه وقتی است؟

یکی از مسایلی که افراد لازم است برای انتخاب همسر به آن حتما توجه داشته باشند مقابله با کمال گرایی بیش از حد است.
اینکه تابحال شما از کسی برای ازدواج به هیچ عنوان خوشتان نیامده است نکته خوبی نیست و لازم است کمی در مورد تغییر و یا اولویت بندی کردن معیارهایتان کار کنید.

در این مورد لازم است مجموع و برآیند ویژگی های افراد مختلفی را که برای خواستگاری به آنها مراجعه می کنید و خودتان را بررسی کنید و ببینید ویژگی های مثبت ایشان تاچه حد می تواند نواقصش را از نظر شما بپوشاند.
به هر حال قدر مسلم این است که شما تا هر زمانی هم صبر کنید نمی توانید فردی را که کاملا تمام معیارهای شما را داشته باشد پیدا کنید و همیشه بهترین افراد نقاط ضعفی هم دارند.

لذا نکته ای که لازم است در این باب به آن توجه کنید این است که معیارهایتان را درجه بندی کنید و برای خودتان مشخص کنید که داشتن یا نداشتن کدام ویژگی ها برایتان از اهمیت بیشتری برخوردارند به نوعی که کلا نمی توانید با آنها زندگی کنید.

در این صورت راحت تر می توانید با انتخابتان روبرو شوید و بپذیرید که هر چقدر هم صبر کنید نمی توانید فردی را با تمام معیارهایی که دارید منطبق پیدا کنید و لازم است با واقعیت وجودی انسان ها که خوبی و نقاط مثبت در کنار نقاط صعف است کنار بیایید.


منبع: پرسش و پاسخ های عمومی گروه انتخاب همسر مرکز مشاوره منبع
——————————————————————————
گردآوری و تنظیم:سایت آی همسرارسال دیدگاه